Geheel volgens de vereiste is de hemelconstructie aangebracht boven de plaats, waar de vorst gaat staan. In dit geval de baldakijn, bekroond door een koepel, waarboven het Gerechtigheidsbeeld. Afhangend van dit bekoepelde baldakijn geschilderde rood fluwelen gordijnen met goudgalon afgezet en aan weerszijden opgebonden. De vloer van het bordes was met tapijten belegd, de baluster met een rood fluwelen kleed met goudgalon afgezet, waarop ten dienste van de markies een kussen van dezelfde stof en kleur lag81. DE VORMGEVING VAN DE POORTEN Op de architectuur van de feestversiering zou nog nader worden inge gaan. De decoraties van Beuckels waren tijdelijk van aard. De gegra veerde prenten zijn de enig overgebleven bron, waaruit bekend is hoe de poorten er ongeveer uit zagen. Het is niet onmogelijk, dat de afbeel dingen op papier zijn geïdealiseerd. De schaalaanduiding op de prenten wijkt af van de opgegeven maten in het boek van Andriessen. Ook dit was geen ongewoon verschijnsel. De vorm van de bouwsels blijft meestal de antieke triomfboog, een tongewelf door zware pijlers gesteund, al of niet door een entablement gekroond. De opgerichte "bouwwerken" van 1751 zijn ondiep. Alleen de poort als onderdeel van het vuurwerk heeft een aangegeven diepte van drie voeten en was van hout vervaardigd. Zij zijn typisch visueel geschilderd. Zij suggereren een architectonische opbouw van steen en marmer, ook geven ze architectonische motieven te zien zoals pilas ters, bosseringen en dergelijke. Niet alleen waren ze perspectivisch geschilderd; ditzelfde effect kon nog versterkt worden door hun opstel ling in het stadsbeeld. Bepaalde punten leenden zich daar bij uitstek voor. De ene poort is bouwkundig stilistisch beter uitgewerkt dan de andere. De nadruk ligt echter meer op het joyeuze en decoratieve dan op het bouwkundige. Bij de nummering van de poorten, die achtereenvolgens worden behan deld, is de volgorde aangehouden van de gravures, derhalve niet die van de route van de Prins. Het was een verrassing in de prentencollectie van het Koninklijk Huis archief dezelfde reeks van negen gravures in kleuren (handgekleurd?) aan te treffen82. Als bijlage gaat hierbij de lijst van verfstoffen uit 1766. Beuckels maakte ook deze bogen, waarbij hij enkele exemplaren uit 1751 veranderde om voor de inhuldiging van Willem V te gebruiken. 1Erepoort voor de Zandijkse poort Totale afmetingen volgens de opgave van Andriessen 29 bij 27 voeten. 151

Archief | 1981 | | pagina 177