De door burgers opgerichte zandsteenkleurige poort met voluten staat op een gemarmerd basement. Daar waar men een kapiteel zou verwachten is een kleine rocaille versiering aangebracht, waaraan festons (guirlandes) zijn opgehangen. Verdiept veld op de posten. Bovenop de Faam in lila kleed met de gouden bazuin aan de mond. Zij staat op een goudkleurig geschulpt voetstuk. Op de hoeken potten, die de vorm hebben gekregen van een rocailleschelp; in elk een oranjeboom83. Het tijdvers op de boog heeft een hemelsblauwe banderolle. Het is best mogelijk, dat achter het geruite groene vlak (treillage) in de verdiepte velden van de posten zich het door de magistraat ter beschik king gestelde groen bevond. Wij mogen ook aannemen, dat de festons (guirlandes) van levend groen waren; misschien ook wel de oranje boompjes op de pilasters. 2. Erepoort in het midden van de WijngaardstraatIhoek Bailliustraat Totale afmetingen volgens Andriessen 31 bij 20 voeten. De vorm van de hoog opgaande erepoort bestaat uit een mengsel van klassicisme met hier en daar rocaille versiersels. De hoofdaandacht valt op een vers - rocaille (goudkleurig) omlijst - op blauwe ondergrond, geplaatst in een edicula (tempeltje) met voluten aan de voet en rustend op een uitspringend deel van de kroonlijst, dat met een tussengeleding verbonden is met de boog. De verdiepte velden van de pilasters zijn getooid met tropheeën, met een strik opgehangen aan rocaille consoles. Elke trophee bestaat uit drie ovale medaillons met zinnebeeldige voorstellingen, rocaille (goud kleurig) omlijst, opgehangen aan een koord met strik bovenaan en de kwast onderaan. Een goudkleurig mascaron op de sluiting van de boog, waarboven een goudkleurige schelp. De vazen, eveneens goud van kleur, zijn deftige Lodewijk XV vazen. De pilasters en sommige onderdelen van het lijstwerk komen licht geschilderd uit tegen een donker fond van het overige werk. 3. Erepoort bij de Grote Brug Totale afmetingen volgens Andriessen 41 bij 28 voeten.. Het hoogopgaande gevaarte bestaat gedeeltelijk uit "zandsteen" en "hardsteen" op een gemarmerd voetstuk. De eigenlijke poort is opgebouwd uit zware blokken hardsteen, van elkaar gescheiden door diepe groeven (gebosseerd). Aan de zijkanten werden pilasters toegepast, waarop een boog rust die de poort be kroont. 152

Archief | 1981 | | pagina 178