Bij wijze van attiek hoekstukken met de wapens van Zeeland en Veere en een rocaille "tympaan", waarin een latijnse inscriptie op blauwe ondergrond. Eveneens zwierige rocaille vormen toegepast voor een sieromlijsting in goud van het portret van de held van de dag, dat de doorgang voor de koetsen bekroont, waarboven als sluitsteen een gebeeldhouwde leeuwenkop, goud van kleur. Op de zijposten van de geblokte boog zes medaillons met de beeltenis sen van alle markgraven in de Oranje lijn, "naar de beste meesters geschilderd": links van boven naar beneden Willem I, Frederik Hen drik, Willem III; rechts idem Maurits, Willem II en Jan Willem Friso. Finks aan de voet van de poort staat Religio in een grijsblauw gewaad en aan de andere zijde Fibertas in een rose kleedS4. 4. Erepoort aan de haven De totale afmetingen volgens Andriessen zijn 37 bij 24 voeten. De "zandsteenkleurig" hoogopgaande barokke poort bestaat uit zware pilasters; het lijststuk daarboven van consoles voorzien draagt een gebroken fronton. Hoofdsieraad van de poort is een enorm schild met goudkleurige sier omlijsting, geplaatst op de doorrit en uitlopend in het fronton. Aan de voet, bij wijze van sluitsteen van de doorrit, het gekroonde wapen van Willem I 1575. Op het fronton een in rocaille omlijsting (goudkleurig) gevatte latijnse inscriptie op blauwe ondergrond (woorden uit Seneca). Aan de voet van de pilasters de vrouwenfiguren van Navigatio in blauw en Mercatura in een roodachtig gewaad, terwijl de pilasters zelve voorzien zijn van wapenschilden, die aan de linker kant betrekking hebben op de begunstiging van de Veerse handel door diverse vorsten, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat ook Willem IV begunstiger zal zijn van de handel; op de rechter pilaster het zinnebeeld inzake het verdrag van de Schotse stapel, dat voor de Veerse handel zo voordelig is geweest. Op het enorme schild staat Neptunus in rood kleed op een blauwe schelpkoets gezeten, getrokken door een blazende triton; voorts enige schepen, waaronder een met de admiraalsstander op de grote mast, waarbij volgens Andriessen gezinspeeld wordt op het admiraal-gene raalschap van Willem IV over de gehele Unie. 5. Erepoort op de Vismarkt Totale afmetingen volgens Andriessen 38 bij 22 voeten. De hoogopgaande "marmeren" poort bestaat uit een blokvormig voet- 153

Archief | 1981 | | pagina 179