stuk, opgebouwd uit blokken, in lagen gevoegd, afgedekt met een rechthoekig geprofileerde lijst. Op deze onderbouw werd als bekroning op een ingezwenkt voetstuk geplaatst een overhoekse piramide (naald). De aandacht valt behalve op deze piramide, met groene festoenen op de driehoekige vlakken en het wapen van Veere met de markiezaatskroon op de top, voornamelijk op een fraaie cartouche boven de doorrit. Behalve van een goudkleuri ge omlijsting is ze van een vers voorzien in blauw veld, omgeven door attributen die betrekking hebben op de visserij als daar zijn dolfijnen, donkerblauw anker, bruin visnet e.d. De schelp, goud van kleur, aan de voet van deze cartouche, heeft in dit geval een meer dan ornamentale betekenis. 6. Erepoort in de Korte Oudestraat Totale afmetingen volgens Andriessen 38 bij 24 voeten. Van alle opgerichte bouwsels is deze poort ongetwijfeld de meest pretentieuze in barokke vormgeving. Het ideaal van de triomfpoort wordt hier door de zware vormen van dit bouwsel het dichtst benaderdzelfs wordt gesuggereerd alsof de doorrit is voorzien van een ronde opening naar de hemel, afgezet met oranje kleurige balusters. Het hoogopgaande gevaarte, uit zandsteen op hardstenen voet, bestaat uit een zware boog, bekroond door een niet minder zware attiek, die als sierstuk een rocaille cartouche draagt, schilderachtig gevat tussen de figuren van de oude Faam van het voorgeslacht van de Prins ter linker zijde qn de jonge Faam van zijn eigen roem aan de rechterkant. Bij dit barokke gevaarte is de goudkleurige omraming van de cartouche de enige plaats, waar het rocaille is toegepast. Barok zijn de voluten, vazen en festoenen van de attiek. Barok zijn ook de tropheeën (chutes) opgehangen in de verdiepte velden van de pijlers. Aan de pilasters allerlei speeltuigen en neerhangende gouden festons om de blijdschap van de inhuldigingsdag mee uit te drukken. Wat de inhoudelijke kant van de erepoort betreft ligt de betekenis in de tekst op de cartouche: de verwachting dat Willem IV de stadswelvaart zal behartigen gelijk zijn voorvaderen dit deden. Zijn naam zal met hen op de wieken van de Faam zweven. Vrouwengestalte in paarse kledij met gouden bazijnen en rose? vlag met het wapen van Veere. 7. Erepoort in het midden van de Lange Oudestraat Totale afmetingen volgens Andriessen 35 bij 22 voeten. Deze poort, voor de avond bestemd, heeft een geheel ander karakter zowel architectonisch als wat betreft de beeldtaal. Zij suggereert een 154

Archief | 1981 | | pagina 180