bouwsel van latwerk, "een prieel", en is gewijd aan het huwelijk van de Prins. In de boogvormige doorrit zijn hemelsblauwe (op de tekening donkerblauw) gordijnen opgehangen. Het bouwsel is aan weerszijden beschilderd met de echtgenoten in cartouches; daaronder bijpassende mythologische gestalten, namelijk Aeneas en Pallas. In de boog van het prieel een afbeelding van de Prinses met haar kinderen, voorzien van woorden uit Seneca. Als bekroning van de boog het alliantiewapen onder de markiezenkroon, een en ander gevat in een goudkleurige rocaille cartouche. Indien de veronderstelling kan worden gewaagd van het toepassen van een chassinet dat 's avonds verlicht kon worden, dan zou de voorstel ling bij deze poort aangebracht boven de doorrit hiervoor in het bij zonder in aanmerking komen. 8. Erepoort en vuurwerk op de markt De stellage voor het vuurwerk was, zoals te doen gebruikelijk, een schitterend sierstuk, dat ook overdag gezien mocht worden. Overdag diende het als poort, waardoor het gezelschap reed; 's avonds werd er het nodige aan toegevoegd, zodat het geheel kon dienen als een barokke achtergrond voor het vuurwerk. Poort overdag: Totale afmetingen volgens Andriessen 23 bij 23 voe ten, diep drie voeten. De zandsteenkleurig geschilderde houten poort is niet ontworpen door Beuckels. De doorgang wordt geflankeerd door zware pijlers voorzien van gekoppelde ionische halfpilasters. Daarbo ven een archivolt, op groteske wijze aan weerskanten uitlopend in grote voluten. Deze constructie is op de gebruikelijke wijze voorzien van de nodige zinnebeeldige decoratie. Tussen de gekoppelde pilasters zijn tropheeën aangebracht. Op het archivolt het alliantiewapen, bekroond met de Nassau leeuw en wapentuig op het fries daaronder. Op de voluten Oranjeboompjes. Groen opgehangen aan de pilasters in de doorrit en onder de boog. Des avonds werd de doorrit gevuld met doek of schotwerk, waarop de volgende zaken te zien waren op een groot tafereel ter hoogte van 23 voeten: kunstig geschilderde treden naar een verheven voetstuk leidend, dat op een geschilderde vloer rustte. Op het voetstuk stonden de naamletters van Willem IV, gedekt door de "keizerlijke" kroon85, welke beide 's avonds bij het aansteken van het vuurwerk mooi verlicht werden. Het omschrift op een blauwe ondergrond luidde: "Dit is de langgewenschte dag, dien elk met vreugd aanschouwen mag". De balustrade van de stellage weerszijden van de poort was 3'/i voet hoog en liep breed uit tot 51 a 58 voeten. De op pilastertjes en voetstukken met voluten geplaatste vazen, weers- 155

Archief | 1981 | | pagina 181