Amsterdam onherroepelijk zal optreden gezien de grote vochtigheid in die plaatsen. De directeuren gaan op deze suggestie in. Hiermede acht Ploos zijn taak in de zaak van de prijsmedaille beëin digd. De directeuren te Vlissingen zullen zelf zich voortaan recht streeks met Van Calker in verbinding moeten stellen, vindt Ploos15. DE UITGAVE VAN DE VERHANDELINGEN In april 1770 kreeg Ploos het verzoek voorde uitgaven van de Verhan delingen een gravure te laten maken van de voor- en keerzijde van de penning. Omdat Van Calker toen nog druk bezig was met het modelle ren van de prijspenning aan de hand van de tekening moest de uitvoe ring van dit verzoek voorlopig blijven liggen. Aangezien de boekverkoper/drukker Gillissen uit Middelburg voor de illustraties in de Verhandelingen reeds contact heeft met de plaatsnijder J. van der Schley, die Ploos een bekwaam vakman vindt, stelt Ploos de directeuren voor deze te belasten met de vervaardiging van de gravure. Met dit voorstel wordt ingestemd. Ploos verlangt wel, dat Gillissen zich rechtstreeks met Van der Schley over het graveren van de penning in verbinding stelt. Dit geschiet om dat de plaaten zeekerlyk voor reeke- ning van de boekverkopers gemaakt worden, (waarvan zommige niet prompt bet aaien) en ik my niet wil inlaat en om vooreenig boekverkoper te betaalen of schuldig te worden, zo schrijft hij in zijn brief van 26 juli 1770. En even verder: neem my niet kwalyk het wantrouwe omtrend de boekverkopers, ik heb er te veel ondervinding van en daarom scheer ik z over een kam, al was hy nog zoo groot, ik vertrouw ze niet. Dit is krasse taal. Onder toezicht van Ploos verricht Van der Schley het in het koper brengen van de prijspenning. Op 24 januari 1771 kan Ploos Tjeenk berichten, dat de gegraveerde medalje volmaakt is uitgevallen. Nader hand wordt in de 2de bundel Verhandelingen van het Genootschap de bedoelde afbeelding (ware grootte van de penning) opgenomen tegen over pagina 116. Ook de andere in de 2de bundel op te nemen illustraties worden door Van der Schley vervaardigd. De bemoeienis van Ploos met de uitgave van deze bundel is niet toevallig. Ook de toezending van de proefdruk hiervan eind juni 1770 voor nadere bekritisering is niet zonder reden. Toen de eerste bundel in oktober 1769 uitkwam, waren van enkele leden (van wie verhandelin gen daarin waren afgedrukt) kritische opmerkingen binnen gekomen; o.a. van Josua van Yperen, gereformeerd predikant te Veere, die teveel drukfouten in zijn stuk vond en die vroeg of het niet beter was voortaan aan de scribenten het corrigeren van hun eigen stukken over te laten. Ploos maakte in zijn brief van 23 oktober een voorzichtig begin met zijn kritiek: Wien is den inventeur van de Titelplaat van ons genootschap 192

Archief | 1981 | | pagina 218