de met het voetsel of medicament, kan niet anders dan ten hoogste gevaarlyk, of schadelyk zyn. Den Algoede en Voorzienige God, geeven dat deeze stoffe tot nut van het menschdom, in Nederland, of elders, gevonde worde: en kon Zee- lands Genoodschap zich beroemen daartoe geleegenheid te hebben gegeeven, het zou, my bizonder aangenaam zyn. Met deze vraag en de intentie daarachter zou Ploos in de huidige milieu-bewuste tijd geen gek figuur geslagen hebben. De directeuren besluiten Ploos' vraag voorlopig aan te houden. Was deze in hun ogen te algemeen, te weinig toegespitst op het Zeeuwse? Ondanks een paar maal informeren naar de behandeling van zijn vraag krijgt Ploos geen antwoord. Hij laat het formuleren van prijsvragen voortaan maar achterwege zo ik geloof, niet zeer geschikt, om vragen dier antwoord uwe provintie van nut zoude zyn op te geven, hoe zeer ik anders tot nut van onze Maat- schappy tracht mede te werken. GECOMMITTEERDEN TOT DE ZAAKEN VAN HET ZEEUWSCH GENOOTSCHAP TE AMSTERDAM Een ander initiatief van Ploos t.b.v. het Zeeuwsch Genootschap mag niet onvermeld blijven20. Ondanks zijn verschillende activiteiten voor het Genootschap (pen ning, drukwerk 2de bundel) voelde hij het toch als een onvolkomen heid, dat hij nimmer gelegenheid had de vergaderingen te Vlissingen bij te wonen teneinde zijn functie van directeur meer daadwerkelijk in houd te geven. Behalve hij woonde te Amsterdam toentertijd ook de directeur Paul Hurgronje, gecommitteerde van Zeeland bij de Admira liteit. Waarschijnlijk in augustus of begin september 1770 polst Ploos Tjeenk21 of er bezwaren zouden zijn, indien de directeuren te Amster dam regelmatig bij elkaar zouden komen ten nutte van het Genoot schap. De laatste antwoordt op de 21ste september, dat dit plan zoude alhier Vlissingen) algemeen gegouteerd worden en dat het van belang is een reglement op te stellen dat de algemene goedkeuring kan wegdragen. Het is mogelijk, dat deze briefwisseling de aanleiding is geweest om in de vergadering van 25 september 1770 het aantal directeuren te Amster dam te brengen van twee op zeven22 teneinde wat meer zwaarte aan de uitvoering van het plan te geven. Op 1 december komen de bedoelde directeuren informeel bij Cramer aan huis bij elkaar. Zij bespreken daar de opzet van een Amsterdams departement en stellen in principe het reglement samen. Zo zullen zij op de eerste maandag van elk kwartaal om vijf uur bij elkaar komen; zij zullen alles doen wat ten beste van het Genootschap is. In het reglement worden ook de functionarissen voor het eerste jaar vermeld, t.w.: 203

Archief | 1981 | | pagina 229