Tjeenk verslag uit over zijn contacten te Amsterdam. Voornamelijk weidt hij dan uit over zijn gesprek met de boekverkoper Pieter van Damme (directeur sinds september 1771) naar aanleiding van diens brief over het feit, dat hij niet opgenomen werd in de kring van de Amsterdamse gecommitteerden. Tjeenk heeft echter Van Damme ge zegd, dat de constitutie van dezelve vergaderinge zynde alleen eene vrywillige byeenkomste onder dezelve Heeren opgerecht zonder daer in eenigsints afhankelyk te zyn van dit Genootschap, of door hetzelve voorzien van eenige instructie, of bekleed met meerder macht dan aan ieder der Directeuren afzonderlyk is competeerende, en dus aan te merken als eene domestique zaak buiten bestelling van deze zyde en dus ook geheel van dezelve Heeren dependeerende welke heden dezelve zullen composeeren. Deze kenschets van het Amsterdamse departement als een onderonsje doet wonderlijk aan, vooral waar het door Vlissingen" goedgekeurde reglement de mogelijkheid van toetreding van nieuwe directeuren openliet. Daarbij komt, dat het niet duidelijk is waarom Van Damme niet opgenomen kon worden, vooral daar bekend is dat hij en Cornelis Ploos bevriend met elkaar waren. Misschien dat de Amsterdamse gecommitteerden teleurgesteld waren in de mate van werkzaam-zijn ten behoeve van het Genootschap en daarom er maar mee wilde stop pen. Hun laatste activiteit is een zeer korte beoordeling van de zes eerdergenoemde antwoorden, die door Ploos in juli 1772 wordt door gegeven zondereen begeleidend briefjeDaarna sterft de Amsterdamse club een stille dood. Nieuwe directeuren uit de Amsterdamse vrienden kring van Ploos, zoals Mr. H. Calkoen en C.J. van der Lijn, hebben de ondergang niet kunnen tegenhouden. ZELANDIA 1LLUSTRATA Tot slot is het interessant nog te vermelden, dat Cornelis Ploos in 1782 betrokken was bij de veiling van de nalatenschap van Hendrik Busserus (1701-1781). Hij trad daarbij op als makelaar naast Ph. van der Schley, Jan de Bosch Jer.zn. en Jan Yver. In de boedel van Busserus was een historisch-topografische verzameling onder de naam "Atlas der Zeven Vereenigde Provinciën", waarvan een deel betiteld werd met "Zelan- dia Illustrata"25 en een ander deel met "Atlas van Amsterdam". Het eerste kwam voor 100,-in handen van Mr. Jacob Verheye vanCitters (1753-1823), die de verzameling aanmerkelijk uitbreidde. Bij testamen taire beschikking van zijn zoon werd in 1863 de "Zelandia Illustrata" voor 1.200,- aan het Zeeuwsch Genootschap te koop aangeboden. Het Genootschap ging daarop in26. De "Atlas van Amsterdam" ging voor 855,- over in handen van Cornelis Ploos. 206

Archief | 1981 | | pagina 232