HOOFDSTUK 5 DE VERKIEZING VAN TWEEDE-KAMERLEDEN IN HET HOOFD-KIESDISTRICT MIDDELBURG I INLEIDING Voor een goed begrip van de verkiezingen in het hoofd-kiesdistrict Middelburg was enige kennis van de godsdienstige kaart in dat gebied van belang'. De verklaring van de religieuze verspreiding moest ge zocht worden in de tijd van de tachtig-jarige oorlog. Ten tijde van het sluiten van de Unie van Utrecht (1579) behoorde het graafschap Vlaan deren tot de opstandige gewesten. De herovering door Parma was met de val van Antwerpen in 1585 nagenoeg voltooid. Slechts enkele kust- plaatsjes aan de Braakman, zoals bijvoorbeeld Axel, Biervliet en Ter- neuzen, bleven onder het gezag van de Staten. De Spanjaarden poog den de bevolking te rekatholiseren, maar in de streken ten westen van de Braakman kregen zij slechts tot 1603/1604 hiertoe de kans. Maurits veroverde in die jaren stadjes als Sluis, Hardenburg, IJzendijke en Philippine zodat bij het sluiten van het bestand (1609-1621) een voor lopige grens tot stand kwam die "Staats-Vlaanderen" scheidde van Hulst en omgeving. Frederik Hendrik veroverde in 1644 Sas van Gent en in het volgende jaar Hulst. Geheel "Staats-Vlaanderen" kwam onder het bestuur van de Staten van Zeeland, tot een verdrag met de Fransen in 1795 definitief een eind maakte aan de status van "generali teitsland"2. Het vierde arrondissement van de Schelde werd in 1800 verdeeld in twee departementen, namelijk dat van de Schelde en dat van de Leije. In 1814 werd Zeeuws-Vlaanderen gevoegd bij de Neder landse provincie Zeeland3. In Zeeuws-Vlaanderen bestond dus een administratieve grens, aangegeven door de Braakman, die terugging tot de Franse tijd. Het percentage katholieken onder de bevolking bedroeg in Zeeland gemiddeld 25,3%, maar lag in Zeeuws-Vlaanderen aanzien lijk hoger. Het westelijk gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen, in de periode van 1814 tot 1850 ook wel het vierde district genaamd, had 35,3% rooms-katholieken. Deze bevolkingsgroep was vooral vertegen woordigd in de lagere sociale strata van de maatschappij4. In het vijfde district, gelegen ten oosten van de Braakman, viel de factor godsdienst niet samen met een sociale scheidingslijn maar met een grens in geogra fisch opzicht. Gemiddeld was 69,3% van de bevolking rooms-katholiek en in de plaats Hulst liep dit percentage zelfs op tot 89,3%5. Een aanzienlijk deel van de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen werd in kerkelijk opzicht bestuurd vanuit het bisdom Gent. Het eiland Walcheren had maar 9,5% katholieken onder de bevolking in 51

Archief | 1981 | | pagina 69