Onbekend is gebleven of, en zo ja hoe, de jong-liberale Tak van Poort vliet heeft gereageerd op de klaagzang van de Middelburgers. Hij keek vooruit toen de afgevaardigde uit het liberale district Zutphen overleed; hij wenste zijn aftreden aan het einde van het zittingsjaar niet lijdzaam af te wachten en werd te Zutphen kandidaat gesteld en verkozen op 20 juli 1875. Zutphenaren hadden daarmee een afgevaardigde die hen bleef vertegenwoordigen tot hij in 1877 in het kabinet Kappeijne werd opge nomen. In Middelburg moesten de kiezers opnieuw naar de stembus en "de Grondwet" stelde de vierenzestigjarige Fokker als kandidaat. Men besloot in de publicatie ditmaal te vermelden dat de betrokkene de kandidatuur had aangenomen, met algemene stemmen was verkozen en dat zijn eventueel lidmaatschap van de tweede kamer verenigbaar was met dat van gedeputeerde staten59. De opkomst bij de verkiezingen was betrekkelijk laag, nog geen 55%. Op het platteland van Walcheren bleven de kiezers merendeels thuis. Blijkbaar interesseerde het de confessionelen weinig, wie in de maand augustus het hoofd-kiesdistrict in de tweede kamer zou vertegenwoor digen. Alleen in het stadje Hulst waren de gemoederen verhit, getuige het opkomstcijfer van 83,1%! Een pamflet was in Hulst gedrukt en verspreid waarin als de kandidaat der conservatie ven jhr. J.L. de Jonge werd genoemd, tegenover mr. G.A. Fokker als kandidaat der liberalen. Fokker zou in de krant de rooms-katholieken hebben uitgemaakt voor "Ultramontanen.mannen, die geen Vaderland hebben, en geen ander gezag erkennen, dan dat 't welk van Rome uitgaat". Rooms-katho- lieken waren dus "vijanden van den modernen staat"60. Van de "Ver- eeniging tot bevordering van het volksonderwijs, afdeeling Zeeuwsch- Vlaanderen's westelijk deel", was een brochure in omloop waarin de volledige vrijheid op godsdienstig gebied werd gepropageerd, maar "om die volledige vrijheid te verkrijgen, verlangen wij, dat de kinderen van jongs af aan leeren iedere overtuiging, die niet strijd met de waar heden van het Christendom, met de wetten van den Staat". Na aan beveling van het openbaar onderwijs volgde natuurlijk de ondersteu ning van de kandidatuur van Fokker. Gedurende de maand augustus van het jaar 1875 mocht hij het hoofd-kiesdistrict nog eenmaal en wel zeer tijdelijk vertegenwoordigen. De tweede-kamerzetel werd met in gang van de maand september bezet door jhr. mr. J.L. de Jonge, die immers bij de eerste verkiezing van 1875 reeds daartoe was gekozen61 In de tweede helft van de jaren zeventig rustte het liberalisme in het hoofd-kiesdistrict Middelburg op de kiezersvereniging "de Grondwet" te Middelburg uit 1858, de "Vereeniging tot bevordering van Volks onderwijs" in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen sinds 1875 en het kreeg versterking met de oprichting van "Plicht en Recht" te Vlissingen in 1877. Onder de naam van het conservatisme gingen schuil 66

Archief | 1981 | | pagina 84