de anti-revolutionairen die oppermachtig waren op het platteland van Walcheren enerzijds en de rooms-katholieken uit Hulst en omgeving anderzijds. Het lag dus voor de hand dat vanuit de hoofdplaats van het kiesdistrict werd geprobeerd de liberale actie voor herverkiezing van Van Eek in 1877 te coördineren62. 5. MR. D. VAN ECK. 1848-1884 Mr. Daniël van Eek kan na de voorafgaande hoofdstukken en para grafen beslist geen onbekende meer zijn. De volgende notities leveren naast enige nieuwe informatie een samenvatting van hoofdpunten uit het tot hiertoe gehouden betoog. Na twee kinderloze huwelijken trouwde ds. Pieter van Eek in 1814 met Theodora Alida Buyze. Als vierde van de in totaal zes kinderen werd op 28 mei 1817 Daniël geboren te Hontenisse (Zeeuws-Vlaanderen). Na op 17 september 1835 "magna cum laude" eindexamen te hebben gedaan aan het gymnasium te Middelburg, werd Daan van Eek als student in de rechten ingeschreven te Leiden. Voor de examens slaagde hij telkens glansrijk en op 16 januari 1841 promoveerde hij om zich vervolgens te laten inschrijven als advocaat bij het gerechtshof te Middelburg. Wel licht was hij in 1844/1845 betrokken bij het initiatief van Van den Broecke om het negen-manneninitiatief door middel van een petitie te steunen. In 1846 trad hij bij de arrondissementsrechtbank en het pro vinciaal gerechtshof op als pleiter in de zaak die tegen de Vlissingsche Courant was aangespannen. Hoewel hij voor de hoge raad de ver dediging van de krant aan anderen moest overlaten zal het bericht met ontslag van rechtsvervolging hem veel genoegen hebben gedaan, aan gezien hij langzaam maar zeker bij liberale journalistiek betrokken was geraakt. Op 10 mei 1848 trad Daniël van Eek te Dordrecht in het huwelijk met Maria Wilhelmina van der Koogh, die acht jaren later kinderloos over leed. Hij hertrouwde in 1861 met Cornelia Magdalena Makkers, uit welk huwelijk zes kinderen werden geboren. De maatschappelijk car rière van Van Eek verliep voorspoedig en in 1847/1848 was hij waar nemend rijksadvocaat. De politieke gebeurtenissen hadden in hoge mate zijn belangstelling en het was op een politieke vergadering vóór 1848 dat Daan van Eek zwoer dat hij zijn baard zou laten staan tot de grondwetsherziening afkwam. De nieuwe grondwet is er wel gekomen, maar de "politieke baard" verdween niet63. Op 16 maart 1848 kwamen in het huis van Van Eek aan de Balans de liberalen bijeen en daar werd besloten tot het uitsteken van vlaggen, omdat de koning binnen vierentwintig uur van zeer conservatief opeens liberaal was geworden en besloten had over te doen gaan tot herziening 67

Archief | 1981 | | pagina 85