bliksem 'aan te tonen') en elektriseermachines (de 'elektrieke kus') zijn bekende succesnummers uit deze periode van salonwetenschap. Zonder nu Van de Perre's belangstelling voorde natuurwetenschappen geheel terug te willen brengen tot het niveau van deze 'physique amusante', vormt toch ook deze sfeer een wezenlijk bestanddeel van de achtergrond waarin dit planetarium tot stand is gekomen3. Daar komt nog bij dat de nauwkeurige beschrijving van de hemel- bewegingen wel als één van de grootste triomfen van de mechanica van Newton aangemerkt mag worden. Een instrument dat deze hemel- bewegingen kon verduidelijken, en dat toch ook een speelse inslag bezat, voorzag daarmee in een duidelijke behoefte. Als demonstratie instrument verdiende een planetarium zonder twijfel een ereplaats in een 'Natuurkundig Kabinet'. B. HET REPRESENTATIEVE KARAKTER VAN EEN PLANETARIUM In de achttiende eeuw kende men een grote verscheidenheid aan instrumenten, die bewegingen van hemellichamen binnen het zonne stelsel weergaven. Als verzamelnaam voor deze groep van werktuigen is vaak de uitdrukking 'Orrery' gebruikt, een naam die is afgeleid van een der eerste in Engeland vervaardigde toestellen, dat in 1712 gemaakt was voor Charles Boyle, 'the fourth earl of Orrery' 1676-1731)4. Met deze 'Earl' raken we dan een tweede aspect dat bij de aanschaf van een planetarium een rol speelde, namelijk het representatieve karakter van het instrument. Aanvankelijk waren de kosten van een orrery schrikbarend hoog. Dit was vooral te wijten aan de vaak tamelijk gecompliceerde constructie van het mechanisme en de luxe van de uitvoering. Slechts de uiterst welgestelden konden zich een zogenaamd 'Grand Orrery' veroorloven. Dat was zo aan het begin van de acht tiende eeuw, en dat bleef zo tot het einde toe5. De ontwikkeling van het mechanisme heeft in deze periode echter niet stil gestaan. Ruw geschetst valt deze evolutie in twee stromingen uiteen. Allereerst was er voor het midden van de eeuw, en met name in Engeland, een streven ontstaan tot een sterke vereenvoudiging van het mechanisme. Als gevolg van deze ontwikkeling ontstonden er nu ook vrij eenvoudige 'orreries', die binnen het financiële bereik van een betrekkelijk grote groep mensen konden komen. Vrijwel zonder uit zondering dienden deze vereenvoudigde orreries slechts voor visuele demonstraties van de planeetbewegingen, en moesten ze met de hand worden aangedreven. Een iets duurdere uitvoering was dan nog voorzien van een aandrijvend mechanisme ('spring-clockwork') dat de demonstrator gedurende zijn voordracht vrijwaarde van het draaien aan een handkruk6. 80

Archief | 1982 | | pagina 110