Een tweede ontwikkeling ging echter in de richting van een verder gaande perfectie. Vooral in Frankrijk ontstaan er in de loop van de eeuw verscheidene door uurwerk aangedreven planetariumsystemen, de zogenaamde 'Sphères Mouvantes', die uiteraard zeer kostbaar bleven, en die vooral een representatieve functie vervulden. Merkwaardigerwijs treffen we bij dit Walcherse planetarium beide aspecten aan. Allereerst dient het ontwerp van de kast met zijn orna menten en beeldsnijwerk stellig een representatief doel, tot meerdere glorie van de opdrachtgever, 'zijne Excellentie' de heer Van de Perre. Aan de andere kant blijkt het mechanisme toch vooral gebaseerd te zijn op de eenvoudige principes zoals die in Engeland voor de demonstratie- orreries zijn ontwikkeld. In dit verband is het ook opmerkelijk dat dit Walchers planetarium gekoppeld is aan een uurwerk. Immers, met deze eenvoudige principes kon weliswaar een redelijke nabootsing van de onderlinge planeet bewegingen worden verkregen, maar toch lang niet zo perfect als elders in Europa met meer complexe uurwerken was bereikt. Het is wat dat betreft tekenend dat (vrijwel) geen der Engelse orreries van een aandrijvend uurwerk is voorzien. Daarvoor waren ze ook niet ontworpen. Niet de absolute aanwijzing van de planeetstanden was het oogmerk van deze orreries, maar slechts de demonstratie van de relatieve planeetbewegingen. C. EEN DEMONSTRATIEMOGELIJKHEID VOOR DERDEN Bij het voorgaande is het overigens nog maar de vraag in hoeverre men op het Walcheren uit de tachtiger jaren van de achttiende eeuw vol doende op de hoogte was van de geschetste gelijktijdige ontwikkelingen elders in Europa. Naar het antwoord op deze vraag valt voorlopig nog slechts te gissen. Wel staat het vast dat men eenvoudige orreries kende. Zo weet Krom te melden dat hij in het 'Natuurkundig Gezelschap' te Middelburg al vlak na de oprichting in 1780 kon beschikken over een eenvoudig demonstratie-planetarium, 'een klein Orery, welks armen alleen met de hand kunnen bewogen en verzet worden'7. Dit model was dus van een zeer eenvoudig type. Het is zelfs de vraag of het apparaat wel tand raderen bezat. De gewone, eenvoudige orreries waren in deze periode trouwens nor maal in de handel verkrijgbaar. John Cuthbertson, een uit Engeland afkomstige instrumentmaker die in Amsterdam gevestigd was, kon volgens zijn prijslijst van 1782 'Planetariums' leveren van 40,- tot 140,-8. Dat mag al veel lijken, maar het benaderde nog lang niet de prijs van een 'Grand Orrery'. Een dergelijk exemplaar in Stadhouder- 81

Archief | 1982 | | pagina 111