b. Jona Francis Robert Van een andere medewerker aan het planetarium, de maker van de koperen ecliptica Jona Francis Robert, is het nodige bekend. Hij blijkt als instrumentmaker in de persoonlijke dienst van Van de Perre te hebben gestaan. Vanuit deze functie solliciteert Robert in het voorjaar van 1787 naar de vrijgekomen positie van 'Mechanist bij het Cabinet van zyne Doorluchtige Hoogheid Prins Willem V', en alhoewel Van de Perre hem 'ongaarne zyne dimissie' (ofwel ontslag) zou geven, schrijft hij op Robert's verzoek toch een aanbevelingsbrief aan de directeur van het Stadhouderlijke Kabinet Aemout Vosmaer12. In deze brief schrijft Van de Perre, dat hij Robert heeft leren kennen als een 'ordentelyk en eerlyk mensch en een zeer bequaam Mechanist', die hem 'getrouwe- lyk' gedient heeft, en die daarbij niet alleen zijn 'Cabinet van Physische Instrumenten' heeft onderhouden, maar die ook zelf 'verscheidene nieuwe stukken heeft gemaakt, die de goedkeuring van my en veele andre liefhebbers hebben weggedragen'. Voordat Robert bij Van de Perre kwam heeft hij als Grenadier bij de Zwitserse Guardes gediend, waar hij het vak heeft geleerd bij een zekere heer 'Estland'13. De persoon van Robert is al eerder onder de aandacht van de Stadhouder gebracht, zo schrijft Van de Perre, namelijk tijdens diens bezoek aan Walcheren in het voorafgaande jaar14. Bij deze gelegenheid heeft de Graaf van Randwijk, een van de leden uit het gevolg van de hoge gast, ook enkele werken van Robert gezien. Van de Perre heeft toen echter niet op deze vacature willen aandringen, omdat het hem duidelijk was dat een dergelijke aanstelling niet buiten Vosmaer om zou kunnen geschieden. Robert zou deze positie echter wel zeer graag bekleden, ('tot verbetering en meerdere bevestiging van zyn Fortuyn'), en vandaar dat Van de Perre zich nu maar de vrijheid permitteert om zich direkt tot Vosmaer te wenden. Mocht Robert voor de functie in aanmerking komen, dan hoopt Van de Perre overigens nog wel enige tijd te krijgen om dan zelf in zijn eigen vacature te kunnen voorzien. Waarschijnlijk heeft Robert inderdaad deze betrekking kunnen krijgen, want niet lang hierna blijkt Van de Perre over een nieuwe instrument maker te beschikken in de persoon van David Reghter, tevens goud- en zilversmid te Middelburg15. c. Overigen Daarmee zijn we nog niet door de instrumentmakers heen. Afgezien van Robert en Van den Eeckhout heeft er ook nog een derde instru mentmaker een bescheiden bijdrage aan het geheel geleverd. Dat blijkt althans uit een signatuur op het kompas dat bovenin het werkstuk 86

Archief | 1982 | | pagina 116