verscholen zit. Na enige moeite laat zich hier de naam van 'Henrikus Kakelaar tot Middelburg' lezen. Nadere bijzonderheden over hem zijn niet bekend. Het ligt het meest voor de hand om te veronderstellen dat hij een lokale leverancier van scheepsbenodigdheden is geweest, voor al gericht op nautische instrumenten. Verder heeft men uiteraard voor het timmermans- en schilderwerk aan het planetarium ook een beroep gedaan op de in Middelburg gevestigde ambachtslieden. Hun namen zijn eveneens bekend16. Zo is de kast van de 'naar den besten anticquen smaak' gebouwde 'Tombe' volgens alle 'konstregelen' vervaardigd door de timmerman M. Vincke. Voor het snijwerk aan de ornamenten, die volgens Ds. Krom het stuk een 'vorstelijk' voorkomen schenken, heeft de beeld houwer P. Roms gezorgd, die een zaak dreef in de Lange Delft te Middelburg. Hij adverteerde regelmatig met meubels in de Middel- burgsche Courant. De 'landsschilder' Johannes Piepers tenslotte is verantwoordelijk voor de beschildering van het uurwerk, uiteraard ook weer 'konstig', en 'glad olijfhout gelijk'Daarmee had Van de Perre een der beste Middel burgse schilders gecontracteerd, een man die al menig moeilijk project onder handen had. Bekend is onder meer het werk dat door Piepers in 1785 is verricht aan de vermaarde tapijten in de Statenzaal, en ook zijn aktiviteiten voor de Middelburgse Tekenacademie waren niet zonder belang. Een afzonderlijke plaats in het geheel wordt ingenomen door een zinnebeeldige groep van drie beelden, die bovenop het planetarium is geplaatst. Deze bekroning schijnt speciaal in Antwerpen te zijn besteld, maar geen van de bronnen vermeldt in dit geval de naam van de verantwoordelijke kunstenaar. De beelden verkeren tegenwoordig overigens in een vrij slechte staat. Bovendien zijn er onderdelen van de voorstelling verdwenen, en is het huidige egaal witte uiterlijk van de beelden niet in overeenstemming met hun oorspronkelijk gemarmerde schildering. Een herstel van deze oorspronkelijke schildering, toen 'het marmer in zuivre kleur, hardheid en koude' 'ongemeen' werd nagebootst zou zeer te wensen zijn. Het gehele voorkomen van het planetarium zou er zeer van opknappen. 2. HET ONTWERP a. De technische vormgeving Alhoewel de overlevering wil dat het planetarium gemaakt is naar een ontwerp van Mr. Van de Perre, is dit vermoedelijk maar zeer ten dele het geval. Wat de inbreng van Van de Perre betreft komt J.H. van der 87

Archief | 1982 | | pagina 117