te vooren geveld oordeel te veranderen. De pointen waarop 't eigen lijk aankomt, en welke door Uw WelEerwaarde beter dan door mij, in een fluweel rokje zullen gekleed worden, zijn kortelijk de vol gende: Met betrekking tot het aantoonen der knoopen, Excentriciteiten, Verste en Naaste punten, Lengte en Breedte (en dus ook Inclinatiën) der Planeeten, staan de beide Planetaria volkomen gelijk, en heeft in die stukken, welke het voortreffelijke der beide werktuigen boven alle andere planetaria uitmaaken, het Zeeuwsche boven het Frie- sche niets vooruit. Van de Elliptische loopkringen zal ik zo aan stonds nader spreeken. Maar de wijze op welke de Lengte en Breedte der Planeeten op 't Planetarium van Eysinga word waargenomen, zoude ik verre praefereren aan het Traliewerk van 't Zeeuwsche Werktuig12; welk traliewerk mij voorkomt erg omslagtig in 't gebruik te zijn, en door miskijking en misstelling ligtelijk aanleiding tot erreur te kunnen geeven. Op 't Friesche Planetarium beweegt zich de Maan om haaren As, èn om de Aarde, en met deeze om de Zon; Van deeze beweeging (een gewigtig voordeel een's Planetarium's) word in ons geval met geen enkel woord gesprooken13. Eene omstandigheid, waardoor het Zeeuwsch Planetarium supe rieur schijnt te zijn aan dat van Eysinga, bestaat hierin, dat in 't eerstgemelde de loopbaanen der Planeeten waare Ellipsen zijn, terwijl dezelve, in 't laatstgemelde, slegts door excentrique cirkels worden voorgesteld. Dan dit voordeel komt mijn voor van weinig belang te zijn. Want in Ellipsen of excéntrique Cirkels van die grootte als ze op een Planetarium vallen kunnen, kunnen de af standen der planeeten van de Zon, van eikanderen ad sensum niet merkelijk verschillen, en dus een excentrique Cirkel, zo wel als een Ellips tot bepaaling dier afstanden dienen14. Bovendien, daar in de beide planetaria de verste en naaste punten niet beweegen, kunnen in een excentriquen cirkel, de tekens, welke deeze punten aantoonen gemakkelijk naar mate ze door lengte van tijd verloopen, zonder misstand verplaatst worden; iets 't welk in een ellips niet kan geschieden, dewijl daarin het verste en naaste punt door de uiteinden van den grooten as bepaald wordende, altoos standvastig dezelfde plaats dient te behouden. Bij dit alles voege men noch de overdenking van 't konstig Hemels plein en der Maan-wyzers van 't Planetarium van Eisinga, waardoor dit werktuig boven alle anderen verre uitmunt, dan zal men met 't grootste regt en zonder eenige partijdigheid moeten besluiten, dat de Wetenschappelijke verdiensten van 't Zeeuwsche werktuig zeer verre inferieur zijn aan die van 't Friesche, en dat 't eerstgemelde 94

Archief | 1982 | | pagina 124