VI. BESCHRIJVING Na dit - op archivalische gegevens gebaseerde - verhaal, mag nu eerst een beschrijving van het uurwerk volgen. Want, alle mogelijke onvol komenheden ten spijt, het blijft een interessant werkstuk. Oude klokken van Zeeuwse makelij zijn uiterst schaars, en een documentatie van het aanwezige materiaal is derhalve zeer wenselijk. Hierna kan dan een vergelijking worden gemaakt tussen dit Zeeuwse planetarium en enige andere 18e eeuwse demonstratie-planetaria. In 1972 is het planetarium Van de Perre/Van den Eeckhout gerestau reerd door de heer H. Hoitsma te Middelburg'. Het uurwerk had toen enige decennia stilgestaan. De restauratie vond plaats in verband met de overbrenging van de collecties van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen naar het toen nieuw ingerichte Zeeuws Museum aan het Abdijplein. Reeds in 1965 had de heer Hoitsma een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van een herstel. Op basis van de bevindingen opgedaan bij deze restauratie is de volgende be schrijving opgesteld. A. HET UITWENDIGE Het planetarium en het aandrijvend uurwerk is ondergebracht in een houten kast, waarvan het grondvlak de vorm van een achthoek heeft. De breedte van het voetstuk is 1,55 meter, de hoogte ervan bedraagt 1,40 m. Het eigenlijke planetarium is ondergebracht in een ruimte boven in deze kast. Rond dit gedeelte bevindt zich een messing band van 1,08 meter middellijn, welke de dierenriem voorstelt. Hierbinnen bewegen de door kleine bolletjes aangegeven planeten in hun bena derde banen, en met benaderde snelheden rond de zon. Aanwezig zijn de planeten Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter en Satumus, alsmede een aantal manen zonder eigen beweging2. Aan de bovenzijde is het planetarium afgesloten door een glazen raam werk, waarvan de rand steunt op een twaalftal messing pilaartjes. De zijkant van het planetarium, (de messing dierenriem) is in 1822 even eens van een glazen raamomlijsting voorzien, waardoor een achttal met guirlandes gestoken houten afdekstukken buiten gebruik zijn geraakt3. Deze stukken zijn nog wel aanwezig, en worden in het inwendige van het voetstuk bewaard. Vanaf de rand van het glazen raamwerk lopen tenslotte vier gebogen consoles naar een bovenvlak dat aan de onderzijde van een kompas voorzien is, een waarop een astronomisch-zinnebeeldige groep van drie putti geplaatst is, rond een viertal boeken, een hemelglobe, en een kompas. Een oorspronkelijk ook nog aanwezige kijker is met een 99

Archief | 1982 | | pagina 129