5. De koperen Ecliptica van Robert Het gehele bewegende stelsel wordt omsloten door een zeer nauw keurig bewerkte koperen gordel van 108 cm middellijn, welke de dierenriem voorstelt. Deze bolschijf is zodanig tot gaas uitgevijld, dat elke vierkante gaasopening, zowel horizontaal als vertikaal, precies één booggraad bedraagt. Horizontaal is de schijf volledig, en bevat zij dus 360°, vertikaal zijn er 18° aanwezig. De middelste van de 18 parallele cirkels is een grootcirkel, en verbeeldt de ecliptica. Het ecliptica-vlak gaat door de middelpunten van zon en aarde. De banen van de overige planeten snijden de ecliptica in een van de zgn. 'knopen'. Met behulp van deze ecliptica kan men bij benadering de Helio centrische en Geocentrische lengten en breedten van de planeten af lezen. Als men het oog juist in het eclipticavlak houdt, zodanig, dat men tevens de zon in een rechte lijn tussen de planeet en het oog heeft, dan ziet men tegenover zich, aan de binnenkant van de dierenriem, de middelbare Heliocentrische lengte en breedte van die planeet in graden weergegeven. Neemt men echter een zodanige stand in, dat men de aarde tussen zich en de zon op een rechte lijn ziet, dan heeft men tevens een overzicht van de stand der planeten met betrekking tot de zon en de aarde. Deze Geocentrische lengten en breedten kan men overigens niet al te nauwkeurig aflezen9. 6. Het gebruik als demonstratie-planetarium Voor demonstratiedoeleinden bestaat er de mogelijkheid om het plane tarium-mechanisme los te koppelen van het aandrijvend uurwerk. In de kast onder het uurwerk bevindt zich daartoe een koperen hefboom. Door deze hefboom iets naar zich toe en vervolgens naar rechts te bewegen gaat de as h aan de uurwerkzijde naar links, en wordt aldus de ingrijping van de raderen op de assen g en h verbroken. De bediening van het planetarium geschiedt dan verder door middel van een bij het planetarium aanwezige handslinger, die past op het uiteinde van as h, midden in de wijzerplaat voor de dagen van de week. Eén omwenteling van de slinger komt dan overeen met één week op het planetarium. Naar believen kan men zo in korte tijd een aantal planeet standen in verleden en toekomst tonen. Is de demonstratie afgelopen, dan moeten de wijzers voor de week dagen en de datumwijzer met de handslinger eerst in de uitgangsstand terug gebracht worden, alvorens as h met de hefboom weer aan het uurwerk wordt gekoppeld. Dit uurwerk blijft overigens tijdens de demonstratie doorlopen. 114

Archief | 1982 | | pagina 144