men en 1 met mossen. Deze laatste mappen zijn ter verdere verzorging doorgegeven aan de afdeling Mycologie, resp. Bryologie van het Rijks herbarium. Van de 94 zwammen, alle met de vindplaatsaanduiding "Walcheren", is ongeveer gedetermineerd. Voor het onderzoeken van het overige materiaal zijn voorshands geen deskundigen te vinden; het is voorlopig in de collectie van het Rijksherbarium opgenomen onder de namen, die de exemplaren in het Zeeuws Herbarium droegen. De namen van de 67 Walcherse mossoorten in het Zeeuws Herbarium werden ruim 50 jaar geleden door Verdoorn (1927) gepubliceerd, toen deze ten onrechte meende, dat de mossencollectie was zoekgeraakt. De hogere planten waren opgeborgen tussen twee met bruin marmer papier beplakte kartonnen, elk ter grootte van 43,7 x 30,6 cm, die door groene, knoopbare banden bijeen werden gehouden. Het voorste kar ton droeg in het midden een 28,3 x 21,0 cm groot etiket, waarop voorgedrukt waren de afkortingen HERB. FLOR. ZELAND., No. en FAM. Op dit etiket (fig. 1) heeft mej. A.P. Ogterop, die het herbarium van 1892-1932 onder haar beheer had, het volgnummer geschreven, alsook de nummers en de namen van de families en de daartoe behoren de geslachten van de in de map opgeborgen planten. Elke kartonnen map bevatte een ongelijk aantal omslagvellen van stevig, grijs papier van 41,5 x 29,3 cm, dat linksonderaan een lichtpaars etiket droeg met daarop voorgedrukt HERB. FLOR. ZELAND. en handgeschreven de geslachtsnaam. In de map waren diverse omslag vellen - soms ook wel eens één - van dunner papier opgeborgen, waarop rechtsonderaan de naam van de soort was geschreven, waar van materiaal plus het bijbehorende etiket los in het omslagvel was opgenomen. Indien een omslagmap meerdere exemplaren bevatte, dan werden deze gescheiden door dunne vellen papier van dezelfde kwali teit. Daar los liggend materiaal en losse etiketten bij regelmatig gebruik van het herbarium een gevaar voor beschadiging van het eerste ople vert en kan leiden tot het zoekraken van de tweede, is al het materiaal nu op het papier van het Rijksherbarium te Leiden gemonteerd. In plaats van het "officiële" Rijksherbarium-etiket is het oorspronkelijk etiket "Herb. Flor. Zeiand." bijgeplakt (fig. 2), zodat het materiaal van het Zeeuws Herbarium in de collectie van het Rijksherbarium altijd herkenbaar blijft. Waar een enkele maal het oorspronkelijke etiket ontbrak, is de naam "Herb. Flor. Zei." op het herbariumvel bijgestem- peld of op het etiket bijgetypt. Volledigheidshalve dient te worden opgemerkt, dat het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen naast het Herbarium Flo rae Zelandiae ook collecties heeft geschonken van planten, die niet in 2

Archief | 1982 | | pagina 16