Zeeland waren verzameld. Dit materiaal was voornamelijk bijeenge bracht door S. Lako, wiens weduwe na zijn dood het door hem nagela ten herbarium aan het Genootschap heeft gegeven: 169 planten, voor namelijk verzameld rondom Bergen op Zoom, Delft en Wassenaar en 94 planten, in 1876-'77 verzameld in het voormalige Silezië, thans Polen, zuidelijk van de stad Opole. Zijn broer D. Lako heeft recht streeks (of via S. Lako?) het Genootschap een collectie "Flora van de Overijsselsche Hooilanden", bestaande uit 87 exemplaren, waarvan slechts vijf met vindplaatsgegevens, nagelaten. Voorts omvatte de door het Genootschap aan het Rijksherbarium geschonken collectie het "Herbarium vivum" van J.E. van derTrappen (300 exemplaren zonder etiketgegevens), een fragmentarische, slechts ten dele van vage vind plaatsgegevens voorziene collectie "Indische" planten van een onbe kende verzamelaar en een herbariumboek met ingeplakte planten, voornamelijk buitenlandse en afkomstig uit boeketten en grafkransen, van 1862-1881, van onbekende herkomst. Bij het archiefonderzoek te Middelburg stuitte ik onder meer op een schriftelijke mededeling inzake een drietal "Geschenken in Natura- liën", gedaan in de periode 25 juni 1771-2 december 1818: 28 nov. 1775. De hr. P. van Esch en enige gedroogde bloemen aan de Caap in 't wild groeijende. De hr. Wilhelmus van Duuren. Een bloem aan Cabo de goede hoop in het wild groeijende, en daar de zevenjaarsbloem genaamd. 26 juni 1775. De hr. Van Sonsbeek, zekere plante, groeijende op de duinen bij Domburg, en eene soort van wolle voortbrengende. Aangenomen moet worden, dat dit en wellicht ook ander oud materiaal uiteindelijk niet bewaard is gebleven. In totaal omvat het Herbarium Florae Zelandiae 1255 hogere planten, niet 1255 verschillende soorten, omdat menigmaal van één soort diver se exemplaren van verschillende vindplaatsen zijn verzameld. In de Appendix zijn alle gevonden soorten alfabetisch per familie en daar binnen alfabetisch op hun wetenschappelijke namen gerangschikt. 1255 vondsten betekenen ook evenzovele etiketten met opgaven van de vindplaats, de datum, waarop de plant werd gevonden en de naam van de vinder. Het leek mij dienstig om deze gegevens nader te analyseren ten einde vast te stellen waar de planten zo al zijn verzameld, wanneer en door wie. HET HERBARIUM VAN WALCHEREN EN (OOSTELIJK) ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dank zij de over het algemeen uitstekende etikettering was het niet 3

Archief | 1982 | | pagina 17