hiervoor het benodigde edelmetaal leverden. Indien de Hollandse munt voortaan haar munten machinaal zou vervaardigen, waardoor de mun ten mooi rond en fraai geslagen konden worden, zou dit grote concur rentie voor de omliggende munthuizen betekenen. Voor een goed begrip van de veranderingen in de muntproduktie als gevolg van mechanisering is het nodig de methode van muntvervaardi- ging met de hand nader te bekijken (afb. 1). Bij handvervaardiging wordt het metaal, nadat het op het vereiste gehalte is gebracht, uit gegoten tot platen, die op de gewenste dikte gehamerd worden. Uit deze platen worden met een grote schaar min of meer ronde munt- plaatjes geknipt. Nadat deze door vijlen op het goede gewicht gebracht zijn (niet afgebeeld), worden ze door de munter tussen twee stempels met enkele forse hamerslagen gemunt. Een jongen verwisselt steeds het muntplaatje. Het is duidelijk dat met deze wijze van vervaardigen de munten meermalen niet rond waren en soms slecht geslagen. Op het moment dat de provincie Holland, als eerste in de Republiek, in 1670 besluit haar muntproduktie te mechaniseren, is in het buitenland de mechanische muntproduktie al lang gebruikelijk. De eerste machi nes voor het fabriceren van munten en penningen zijn in Italië ge construeerd in het begin van de 16e eeuw2. De uitvinding van de schroefpers wordt toegeschreven aan Bramante (1444-1514). Tot een gebruik op grote schaal is het in Italië echter niet gekomen. Dit vindt pas plaats rond het midden van de 16e eeuw in Duitsland. Als de fraaie produkten van deze mechanische muntvervaardiging aan de Franse koning Hendrik II bekend worden, laat hij de noodzakelijke gegevens kopen in Augsburg in 1551, waarschijnlijk van Marx Schwab3. De eerste Franse Munt voor machinale produktie wordt in de volgende jaren ingericht te Parijs: "La Monnaie du Moulin". De reeds bestaande Munt te Parijs gaat gewoon door met de handslag. In de Monnaie du Mouiin worden de navolgende instrumenten opgesteld: 1pietmolens om stroken metaal op de gewenste dikte te brengen 2. trekbanken voor hetzelfde doel 3. ponsmachines om muntplaatjes te maken 4. muntpersen of balanciers om met behulp van stempels munten te slaan 5. klemmen om de stempels onder de muntpers te houden. Dank zij de aanstelling van Aubin Olivier, een uitstekende technicus, tot "conducteur des engines'levert de nieuwe munt muntstukken met een uiterlijk van bijzonder hoge kwaliteit, zodat het onmogelijk is deze stukken na te maken, te snoeien of te veranderen zonder dat dit duide lijk zichtbaar is. Aubin Olivier perfectioneert de nieuwe instrumenten en voegt er een opmerkelijke uitvinding aan toe: een uit stukken op gebouwde ring waarmee een inscriptie op de rand gemaakt kon worden. Onder druk van muntfunctionarissen van andere Munten, die te veel 151

Archief | 1982 | | pagina 197