festoenen. Op de voorkant is een ovale cartouche met het jaartal 1671 bevestigd. Tekening 7 (afb. 9) "7: de Maniere hoe dat het geldt geschrouft wert, connen op een dach 55000. dobble-stuijvers, Ende 22000. Rixdaelders schrouven, ofte munten". Op de laatste plaat toont De Blieck hoe de muntpers bediend wordt: de arm wordt heen en weer bewogen door vier stevige kerels, terwijl de munter zittend op de kist de muntplaatjes neerlegt en weghaalt. De Blieck geeft hoge getallen voor een dag werk, waarschijnlijk hogere dan in de praktijk gerealiseerd konden worden. Ooggetuigen uit 1696 ver klaren dat op de Munt te London per minuut 25 a 30 munten geslagen worden. Dit betekent dat 22000 munten 12 a 14 uur continue arbeid vergen. Een hoger aantal voor dubbeltjes lijkt mij nauwelijks mogelijk, omdat de munter een bepaalde tijd nodig heeft om de geslagen munt te verwijderen en een nieuw muntplaatje neer te leggen. Als het tempo van de schroefpers te hoog ligt, loopt de munter zeer groot risico zijn vingers te verliezen. Dit getal van de Londense Munt geldt voor een muntbedrijf dat reeds jarenlange ervaring met de apparaten heeft. Lybert van der Burch geeft de enige mij bekende cijfers voor het begin van de mechanische muntslag in ons land. Op 23 januari 1672 schrijft hij aan Van Nispen dat hij in l'/2 uur tijd tussen de 500 en 600 munten heeft geslagen op de schroefpers te Dordrecht. Dit is ongeveer 6 per minuut! DE INRICHTING VAN DE MUNT VOOR MACHINALE PRODUKTIE In het Rijksarchief in Middelburg worden vele declaraties en kwitanties bewaard die betrekking hebben op de vervaardiging van de nieuwe machines. Hierdoor is het mogelijk een vrij nauwkeurig inzicht te krijgen in de gang van zaken. Alle rekeningen in Zeeland zijn gesteld in ponden Vlaams: 1 pond Vlaams 6 gulden. Ik zal de bedragen steeds omgerekend in guldens vermelden11. Het staat niet vast wanneer de werkzaamheden begonnen zijn. Het zal zeker niet lang na de vervaardiging van De Blieck's tekeningen op 27 februari 1671 geweest zijn. De opdrachten zijn in ieder geval gegeven voor 10 april, de vroegst bekende datum waarop werk voor de munt pers verricht is. Terwijl de werkzaamheden al meer dan een maand aan de gang zijn, wordt op 15 mei 1671 door de Gecommitteerde Raden besloten om Daniël de Blieck aan te stellen tot opzichter over alle werkzaamheden voor de nieuwe muntinrichting. 160

Archief | 1982 | | pagina 206