binnen drie weken in de Munt te Middelburg opgesteld hebben. De Gecommitteerde Raden willen dus dat de machinale aanmunting begin december een aanvang neemt. DE STEMPELSNIJDER-GENERAAL In de vergadering van de Gecommitteerde Raden van 3 augustus wordt besloten Daniël Drappentier tot stempelsnijder-generaal te benoemen, voorlopig voor de tijd van één jaar. Drappentier was op 9 april 1671 door Holland tot stempelsnijder-generaal benoemd en terwille van het uniforme uiterlijk van de munten wilden andere provincies wel volgen, zoals de Staten van Utrecht op 13 juni. Mogelijk heeft De Bliecktoen hij tussen 13 en 24 augustus in Den Haag was met Drappentier over de aanstelling te Zeeland gesproken. Op 29 september geven de Gecommitteerde Raden toestemming dat de Zeeuwse afgevaardigden in Den Haag een kontrakt sluiten met Drap pentier voor 700 voor één jaar. Drappentier dient zo spoedig mogelijk ponsoenen en stempels te sturen, zodat met het slaan begonnen kan worden. Op 26 oktober wordt de gedeputeerde in Den Haag verzocht om Drappentier de eed af te nemen. Tevens moet hij Drappentier vragen nu snel stempels te maken en ervoor te zorgen dat op de kanten van deze stempels de woorden "luctor et emergo" komen te staan. Zo zou, indien de munten met deze stempels geslagen werden, het vervalsen van munten voorkomen kunnen worden. Voordat Drappen tier benoemd werd, was Matthijs Hooft stempelsnijder bij de Zeeuwse munt. AANVANG VAN DE WERKZAAMHEDEN Op 29 oktober levert de meestersmid Jaques Cornu, die af en toe voor de munt werkzaamheden verrichtte, zes stempels voor ducatons. Bij gebrek aan stempels van Drappentier gaat men in Middelburg zelf deze stempels graveren om met de aanmunting met de schroefpers te kunnen beginnen. In november gaat men muntplaatjes maken, zoals blijkt uit reparaties aan de verschillende instrumenten. Jacob Smals repareert de pletters, en Jaques Cornu werkt aan de stansapparaten: hij maakt 1 beitel voor ducatons en houdt de reeds gemaakte scherp. Maar er blijken ernstige problemen met de schroefpers te zijn. Op 17 november krijgt Daniël de Blieck van de Gecommitteerde Raden toe stemming om naar Antwerpen te gaan en daar te gaan kijken naar een huis voor de schroefpers. Indien hij het goed acht, mag hij het voor de Zeeuwse Munt kopen. De Blieck gaat op 21 november naar Antwerpen en koopt daar een ijzeren huis ("isere casse") voorde schroefpers voor 150. 165

Archief | 1982 | | pagina 211