vergadering 1880-1884 toegevoegde Naamlijst bevat inmiddels 102 nummers (De Stoppelaar, 1884). Hierin zijn wel begrepen eieren van vogels die eigenlijk uitheems zijn maar in tamme staat in Zeeland broeden (o.a. diverse soorten kippen, parelhoen, pauw e.d.). Uit de jaarverslagen is de opbouw van de collectie te volgen. In de jaren 1885-1893 werden aan de collectie eieren en nesten toegevoegd (Pol man Kruseman, 1894: p. 83) behalve materiaal van kooivogels: "enige echte kwarteleieren (niet te verwarren met die van de kwartelkoning) uit den omtrek van Hulst van het lid Th.F. Martin; een zwanenei uit Walcheren, van mejuffrouw H.M. van den Broecke te Middelburg; een nest van een pimpelmees (welke vogel ook in Zeeland broedt), gevon den in den tuin van mr. G.L. van Oosten Slingelandt te Schoonhoven". De weduwe van dr. H. Goemans te Zierikzee schonk de verzameling naturalia van haar overleden man. Hierbij waren een vijftigtal soorten inlandse eieren. Wel wordt er in het jaarverslag opgemerkt: "Jammer dat geen catalogus met opgaaf van de plaatsnamen bij de verzameling gevoegd was". In het verslag over 1892-1902 (Polman Kruseman, 1906) wordt slechts melding gemaakt van de aanwinst van "eenige eieren van de grauwkop- parkiet alsmede een ziekelijk ei waarschijnlijk van den parkiet, van den heer A.L. Wijnne te Middelburg". In de jaren die volgen worden er nauwelijks aanwinsten geboekt. In 1904 worden door mevrouw Willeumier twee eieren van een dwerg hoen aangeboden (Polman Kruseman, 1904), in 1910 een monstrueus kippenei door J.G. de Man (Polman Kruseman, 1910). Eerst in het jaarverslag over 1931 is weer sprake van een serieuze schenking: "Mejuffrouw A.M. de Man te Middelburg schonk een ver zameling in Zeeland gevonden vogeleieren, in doos, bijeengebracht door wijlen haar vader dr. J.C. de Man, met bijbehorend plaatwerk: Fiirchtegott Graessner, Die Vögel von Mittel-Europa und ihre Eier (Dresden, W. Baensch, z.j.), XXII 184 blz. 24 gekleurde platen, 29x 1 '/2 cm, geb. in 2 dln, halflinnen. De verzameling was oorspronkelijk bedoeld als reserve voor de in het museum aanwezige eieren" (Meer kamp van Embden, 1932: p. XVII). Ook in het jaarverslag over 1935- 1936 wordt weer melding gemaakt van een schenking eieren. Deze maken deel uit van een verzameling naturalia die door de weduwe van Wolrad Ulrich Schuurman, arts, neuroloog en psychiater te Middel burg, aan het Genootschap aangeboden wordt (Meerkamp van Embden, 1936). De laatste schenking die gedaan wordt bestaat uit twee eieren van de dwergstern van de Kaloot, in 1948, aangeboden door mr. T. Lebret te Middelburg. De collectie wordt bewaard door het Zeeuws Museum te Middelburg. De eieren zijn opgeborgen in tien van hokjes voorziene houten kistjes en in een met marmerpapier beplakte doos. Deze doos bevat de collec tie Goemans. 54

Archief | 1982 | | pagina 84