der winkeldoende apothekers' een kruidentuin of 'Hortus Medicus' aan zullen leggen42. Op 30 december van dat zelfde jaar komt dit voorbehoud opnieuw aan de orde, wanneer Van de Perre het voornemen kenbaar maakt om te komen tot de op richting van een 'Publique Leesbibliotheek of Letterkundig Kabinet'43. Nog geen vijf maanden later is dit voornemen inderdaad al verwezenlijkt. Door een aanmerkelijke jaarlijkse toelage van Van de Perre was de jonge boekhandelaar Jan Pieter Gillissen in staat gesteld om een 'uitgebreide verzameling van meestal keurig gebonden boeken over verschillende wetenschappen [en] in onderschei den talen' in een van de kamers van het Museum te plaatsen, 'waer vooreen ma tige intekenprijs elk gelegenheid vond om, behalven het gebruik van verscheide voorname oude en hedendaagsche werken, alle dagelijks uitkomende schriften te lezen, en onder vriendelijke gesprekken te beoordeelen'44. Van deze eerste 'openbare bibliotheek' van Middelburg heeft Gillissen zelfs nog een catalogus samengesteld, waarvan helaas geen enkel exemplaar meer is teruggevonden, maar die - volgens Nagtglas - 'blijkens een voor den aanvang niet gering aantal inteekenaren zeer in den smaak viel'45. De vreugde zou echter maar van korte duur zijnDoor de dood van de bibliothe caris Jan Pieter Gillissen (in december 1790) kwam de onderneming op losse schroeven te staan, en reeds in mei 1791 is de leesbibliotheek weer ontmanteld. De hele collectie is op 30 augustus 1791 in het 'Heeren-logement van Oranje' op de Lange Delft te Middelburg door Pieter Gillissen publiek geveild. Ook van de ze veilingcatalogus is spijtig genoeg geen enkel exemplaar meer tot ons geko men, zodat we over het type boeken dat deze bibliotheek bevatte geen enkele nadere mededeling kunnen doen46. Daarmee was de laatste uitbreiding van het Museum in de kiem gesmoord. Van een ander initiatief, de oprichting van een 'Ontleed- of Anatomiekamer' in het Museum, is het stadium van de verwezenlijking namelijk nooit bereikt47. De 'Chronyk Almanach voor 1791 en 1792', waarin het Museum uitvoerig bespro ken wordt, wijst als oorzaak van dit laatste vooral de 'ongunstigheid des tyds' aan, en verder uiteraard de 'vroegtijdigen dood van den waardigen Van de Per re'. Het is Van de Perre dus niet gegeven geweest om van zijn Museum een on verdeeld succes te maken, al heeft het gebouw tot 1892 voor het Natuurkundig Gezelschap dienst gedaan. 62

Archief | 1983 | | pagina 100