genaar noemen van het buiten 'De Griffioen' aan de singels van Middelburg, sa men met de 'koepel', 'beelden en tuinsieraden' en de daarbij behorende weide gronden aan de overzijde van de watergang. Verder worden ook de 'Nederduyt- sche Armen' en de Waalse diaconie met enkele legaten bedacht, evenals het vol tallige huis- en tuinpersoneel28. Curieus is nog het legaat van 'een bruijn geboend Cabinettie met goude, silvere en kopere medailles'dat geschonken wordt aan Martinus Veth van de Perre van Westkapelle. De beide oudste nichten van Jacoba worden - alhoewel ze reeds erfgenaam zijn - toch nog afzonderlijk begunstigd met elk een 'Cabinet van Am- bons wortelhout', waarin de 'helft van mijn klederen en linde tot mijn lijf be- hoorende, als welk ik van mijn moeder georven hebbe'. Ook worden verschil lende sieraden nog met name toebedeeld. Epiloog Na de veiling van de bibliotheek en het kabinet van wijlen Johan Adriaen van de Perre in september 1798 was het laatste stuk van de materiële nalatenschap van dit aristocratische echtpaar uit het ancien régime naar alle windstreken ver spreid. De staatkundige omwenteling was inmiddels een feit gewordenHet mag haast als een zegen gezien worden dat noch Johan Adriaen, noch zijn vrouw Ja coba, daar ook maar iets van hebben meegemaakt. Trouwens, ook het gedrag van hun voormalige protégé Van der Palm zou hen toch op zijn minst zeer be vreemd hebben22. Nadat de Franse troepen op 6 februari 1795 de stad Middelburg bereikt hadden, was Van der Palm reeds vier dagen later verkozen tot voorzitter van een revoluti onair 'Burger-commitée', en wordt tijdens een vergadering in de Oostkerk op zijn voorstel besloten een vrijheidsboom op te richten, en een commissie te zen den naar de Franse bevelhebber om deze te bedanken voor de 'herstelling der burgerlijke vrijheid'. Nog voor de maand om is heeft er zich zelfs al een incident voorgedaan waarbij Van der Palm zich tegenover Martinus Veth van de Perre geplaatst zag, toen de laatste als nieuw gekozen lid van de municipaliteit weiger de om de eed af te leggen tegenover de voormalige huispredikant van zij n broer, die als voorzitter van het Kiezers-comité fungeerde. Het verder volgen van de aktiviteiten van Van der Palm behoort echter niet tot de doelstellingen van dit verhaal. Wel is het nog curieus om op te merken dat het in 1816 uitgerekend Van der Palm moest zijn, die een Geschied- en Redekunstig Gedenkschrift van Nederlands Herstelling samenstelde, waarin de verlossing van het Franse juk in hoogdravende bewoordingen werd bejubeld. Wat de minder direkte nalatenschap van het echtpaar Van de Perre betreft, hier van is meer in stand gebleven. Het is op verschillende plaatsen reeds eerder ge zegd: van de genootschappen die toch grotendeels door Van de Perre in het le ven zijn geroepen functioneren het Natuurkundig Gezelschap en het in Middel burg gevestigde Zeeuwsch Genootschap tot op de dag van vandaag. Het dames gezelschap heeft het verder ook nog 102 jaar uitgehouden, de Teeken-Academie kent zijn 'Van de Perre-prijs'; het 'Van de Perre-huis' staat nog bij menige Mid delburger als zodanig bekend, en ook zijn planetarium heeft de storm der tijden overleefd. Tenslotte zijn zelfs de meteorologische waarnemingen weer aktueel geworden nu er in E.E.G.-verband een reconstructiepoging wordt ondernomen van het klimaat in ons nabije verleden. Na twee eeuwen toch een indrukwek kend resultaat. 70

Archief | 1983 | | pagina 108