Bovendien is het zeer goed mogelijk dat men in Mannheim al in een vroeg stadi um op de hoogte was van het werk van Van de Perre voor de Natuur- en Genees kundige Correspondentie Sociëteit. In oktober 1779 was Mannheim namelijk bezocht door een van Van de Perre's beste vrienden, te weten Mr. Daniël Tulle ken oud-burgemeester van Middelburg, en zelf een van de eerste contribuanten van de Haagse Sociëteit33. Tijdens dit bezoek heeft Tulleken contact gehad met verschillende leden van de keurvorstelijke Academie, waaronder haar secretaris Andreas LameyHet kan haast niet anders dan dat Tulleken daarbij ook Johann Jacob Hemmer heeft ontmoet, als de conservator van het imposante kabinet van de keurvorst. Het is in ieder geval denkbaar dat toen de eerste contacten zijn ge legd. Immers, van wie anders kon Hemmer reeds in 1782 weten dat Van de Perre 'ein groszer Naturforscher in Seland' was? De Observaties. Wie de 'Ephemerides' van de Societas Meteorologica Palatina naslaat mag con stateren dat Van de Perre snel aan het werk is gegaan34. Net als Van Swinden in Den Haag had hij de instrumenten eind juni 1782 ontvangen. Vol ongeduld had hij ze direkt opgesteld, zoals blijkt uit het Latijnse bijschrift bij de waarnemin gen: 'Zodra de instrumenten van de Illustere Meteorologische Sociëteit van de Palts mij bereikten zijn zij neergezet en zijn de waarnemingen begonnen op het eiland Walcheren, het meest westelijke [eiland] in de Zeeuwse Nederlanden. Zij zijn gedeeltelijk geïnstalleerd in het kasteel Westhove, en gedeeltelijk in Mid delburg, de hoofdstad van het eiland en de provincie'35. Daarmee geeft Van de Perre wel aan dat hem toch een van de belangrijke doel stellingen van de Societas ontgaan is. Immers, één van de oogmerken van de keurvorstelijke Academie was het creëren van een homogene meetreeks, tot stand gebracht met gelijksoortige instrumenten, op een en dezelfde plaats! Niet temin, al mag dit dan jammer zijn, het maakt Van de Perre's metingen gelukkig niet waardeloos, want ook de overige instrumenten die hij bezat waren van uit stekende makelij, zoals onder andere blijkt uit de nagelaten catalogus van zijn instrumenten. Bovendien tekent Van de Perre nauwkeurig aan wanneer hij op Westhove verblijft, en wanneer in de stad, zodat de observaties desgewenst ge scheiden kunnen worden. Een belangrijk voordeel van deze waarnemingen boven die, welke verricht zijn voor de Correspondentie Sociëteit, is verder dat de observaties onverkort in de 'Ephemerides' gepubliceerd zijn. De Correspondentie Sociëteit gaf uitsluitend bewerkingen van de metingen, zoals gemiddelde en uiterste maandwaarden voor de temperatuur en de luchtdruk. In de 'Ephemerides' ligt daarentegen een schat aan gedetailleerde informatie verborgen over allerhande meteorologische fenomenen. Zo heeft Van de Perre jaren achtereen drie maal daags gegevens aangetekend betreffende de luchtdruk, de temperatuur (zowel in de 'vrije lucht', als in de na bijheid van de barometer), de vochtigheid, de windrichting en windsterkte, de bewolkingsgraad en de bewolkingsvormen, de neerslag, de verdamping en der gelijke36. Ook de dagelijkse schommelingen in het aardmagnetisch veld werd bijgehouden met een declinatie-kompas, en verder werden ook allerlei ver schijnselen aan de hemel genoteerd zoals het verschijnen van een regenboog, bliksemschichten, het noorderlicht, vallende sterren, meteoren en de maan stand. 81

Archief | 1983 | | pagina 119