Dit laatste vloeide voort uit een veronderstelling dat het klimaat aan zekere cycli onderhevig was, waarbij een relatie met bepaalde astronomische cycli zeer goed denkbaar werd geacht37. In dit verband is het zeer opmerkelijk dat op het plane tarium dat Van de Perre heeft laten bouwen deze zelfde cycli zijn weergege ven38. Trouwens ook op het torenuurwerk van Westhove werd vroeger de maan- fase aangewezen door middel van een om zijn as roterende bol39. Dit is des te opmerkelijker daar Van de Perre in deze zelfde toren zijn windwaar- nemingen verrichtte, zoals nog steeds blijkt uit een eenvoudige windroos welke boven het torenuurwerk aan de zoldering bevestigd is. Curieus genoeg is ook in zijn voormalige huis in de stad nog steeds eenzelfde soort windroos aanwezig. In het midden van iedere roos draaide vroeger een wijzer rond, die verbonden was met een windvaan op het dak. Uiteraard zal dit systeem wel enige wrijving heb ben gegeven, maar de uitvoering was conform de aanwijzingen van de Societas, en daarmee volledig 'up to date'40. 1 I A G Jy.a. JC T c Qr ie! I B H i 1 E 8.5. De windsterkte-meter naar Bouguer. Voor de bepaling van de windsterkte benutte Van de Perre verder de beproefde 'anemometer naar Bouguer'. Hierbij werd een vlakke plaat loodrecht op de wind gehouden, waardoor een veer volgens een tevoren geijkte schaalverdeling werd ingedrukt. De aldus gemeten windsterkte werd dan genoteerd volgens een schaal die - indien qua getal verdubbeld - overeenkomt met de huidige schaal van Beaufort41 Trouwens ook de bewolking werd met grote zorgvuldigheid genoteerd. De So cietas had speciaal hiervoor een eigen code ontworpen. Weliswaar ging deze ten dele terug op eerdere notaties van Petrus van Musschenbroek (1692-1761) en Jo- hann Lambert (1728-1777), maar het schema voor de notatie van wolken-vor men was geheel nieuw. Voor het eerst in de geschiedenis werd zo een eenvoudige classificatie voor wolkentypen geïntroduceerd42. Naast de reeds genoemde observaties liet Van de Perre ook nog de cyclus van eb en vloed aantekenen, vaak zelfs op drie plaatsen tegelijk, te weten in Westkapel- 82

Archief | 1983 | | pagina 120