temperatuurgemiddelde voor de maand november genoteerd op naam van het jaar 178656. Het is bovendien de koudste herfst in 2xh eeuw. De winter van 1787- 1788 is dan eindelijk weer eens redelijk normaal, maar 1788 is opnieuw een re cordjaar. De maand december is de koudste decembermaand tot op heden69. Ook Van de Perre noteert dan de laagste waargenomen temperatuur van al zijn metingen: -11,0 graden Réaumur, ofwel een vorst van - 13% °C7". Het zijn te vens zijn laatste gepubliceerde observaties. Al met al mag duidelijk zijn dat het karakter van het klimaat in deze jaren vrij bijzonder was. De economische gevolgen waren dan ook groot71De zeer slech te oogsten in deze jaren gaven aanleiding tot werkeloosheid en maatschappelij ke onrust. Dit stimuleerde enerzijds de emigratie van talloze boeren: vanuit En geland trokken bijvoorbeeld vele geruïneerde landbouwers naar de 'nieuwe we reld' ofwel Amerika. Anderzijds bevorderde het echter de ontwikkeling van nieuwe gewassen en betere landbouwtechnieken. Niettemin overheerste de ma laise, en vooral de slechte graanoogst van 1788 en de daaropvolgende voedsel schaarste in Frankrijk zijn wel in verband gebracht met het uitbreken van de Franse Revolutie in juli 1789. Het grote maatschappelijke belang dat verbonden is met een inzicht omtrent de ontwikkeling van het klimaat heeft er de afgelopen jaren toe geleid dat de oude instrumentele waarnemingen zoals die van de Societas Meteorologica Palatina opnieuw in studie zijn genomen72. De huidige computertechnologie heeft het zelfs mogelijk gemaakt om op basis van dergelijk materiaal dagelijkse weerkaar ten samen te stellen. Op langere termijn hoopt men zo een beter inzicht te krij gen in de processen die het klimaat bepalen. Zo mag het werk van Van de Perre zelfs na twee eeuwen nog bijdragen tot de ontwikkeling van de klimatologie73. 90

Archief | 1983 | | pagina 128