Zelandia Illustrata De conservator dr. P. Scherft bericht het volgende. De Zelandia Illustrata is sinds enige jaren onder beheer van de rijksarchivaris in Zeeland, die de dagelijkse werkzaamheden heeft opgedragen aan een der amb tenaren van het rijksarchief, de heer A.F. Wennekes. Er is een groeiende be langstelling van de zijde van het publiek merkbaar, die zich uit in een veelvuldige raadplegingen aanvrage van foto's. In 1982 werden zo 727 nummers uit de verza meling aan bezoekers voorgelegd en 263 foto's afgeleverd. Het Gemeentebe stuur van Borssele liet afdrukken op groot formaat maken van alle afbeeldingen op die gemeente betrekking hebbend. Het Kador in Zeeland deed bij zijn 150- jarig bestaan een kaart van de provincie verschijnen, waarvoor gebruik is ge maakt van een reiskaart, in 1823 door J. de Kanter Phil.z. getekend. Originelen zijn uitgeleend voor de navolgende tentoonstellingen: 'Brugge in de Geuzentijd' te Brugge, 'Oproer en Protest' in het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied te Middelburg, 't Vliegend Hart' in het Stedelijk Museum te Vlissingen en 'Tekenen destijds' in het Centraal Museum te Utrecht ter ge legenheid van het 175-jarig bestaan van het Teken- en schildergenootschap 'Kunstliefde'. Aan de materiële verzorging wordt bijzondere aandacht gewijd, waarbij het hele bestand volgens de catalogus stuk voor stuk wordt afgewerkt. Nadat de kaarten van deel I in melinex hoezen gestoken waren, zijn nu de topografische afbeeldin gen (deel II) aan de beurt. Deze worden elk afzonderlijk in passepartouts ge plaatst en de voorzijde met een melinex venster beschermd. Prentbriefkaarten worden op opzetkarton bevestigd. De lijst van aanwinsten telt 119 nummers. Hieronder zijn begrepen een aantal boekwerken, die tot een afzonderlijk collectie Documentatie over de Zelandia Illustrata verenigd zijn. Tot die collectie behoren zowel publicaties die op grond van de voorwaarden tot reproductie aan het Genootschap zijn afgestaan, als an dere werken, geschonken, dan wel aangekocht, die de inhoud van de Zelandia Illustrata verduidelijken of aanvullen. De verworven afbeeldingen omvatten naast oude originelen ook moderne foto's en reproducties. Van de eerste worden hier genoemd twee eind-achttiende eeuwse pen- en penseeltekeningen door J. Buys van tumultueuze gebeurtenis sen in Middelburg, een pen- en penseeltekening door S.V. Thornton van een stuk strand bij Westerschouwen, bezaaid met wrakstukken van een gestrand schip, 1801, en een krijttekening door W.J. Schütz van het lossen van hout aan de Middelburgse Loskaai, omstreeks 1900 vervaardigd. Van niet gering belang is een facsimile-uitgave van een aantal kaarten uit de Hattinga-Atlas. Door het ge reedkomen van die uitgave kan de raadpleging van de uiterst kostbare origine len, deel uitmakend van de kaartenverzameling van het rijksarchief, tot een mi nimum gereduceerd worden. Bij de catalogisering wordt het indertijd door dr. W.S. Unger ingevoerde sys teem gevolgd. Ir. C.J. Soeters zette zich bereidwillig in om een concordans te vervaardigen tussen de catalogus-Unger en de oude van Lantsheer en Nagtglas. Deze laatste geeft een enorme schat van meestal zeer nuttige informatie, die evenwel feitelijk niet in een catalogus thuishoort en dus ook niet bij Unger opge nomen is. Het is duidelijk dat het rendement van die informatie door verwijzing vice-versa wordt verhoogd. XV

Archief | 1983 | | pagina 13