melijk diens opvatting 'dat het allerwaarschynlykst is, dat het water by zeer veele bewerkingen, zo der Natuur, als konst, kan ontbonden worden'23. Het 'stooken van onderscheidene luchten'. In nauwe samenhang met de hiervoor beschreven proeven staat de vraag: hoe waren de verschillende gassen te maken en op te vangen? Uiteraard gebruikte Van de Perre daar meestal de toen gangbare 'standaard-re cepten' voor, zoals bij het experiment met de 'Lugt-bol', waarbij het waterstof gas werd vervaardigd door het laten inwerken van 'Vitrioolzuur' (ofwel: zwavel zuur) op spijkers (volgens de reactie: H2S04 Fe-» FeS04 H2). Soms heeft hij echter problemen, zoals bij het 'stoken van gedephlogisteerde lucht uyt Ni- trum'. (Nitrum is de oude benaming voor kaliumnitraat, dat bij verhitting zuur stof geeft: 2 KNO3—2 KN02 02.) Bij het gloeien brak zijn retort regelmatig, en dan was het gewonnen gas uiteraard weer verdwenen. Van de Perre is dan ook reusachtig in zijn sas met een suggestie die hij van Jacob van Breda ontvangen mag. Zodra het door deze gesuggereerde experiment is gelukt schrijft hij hem: 'Ik profiteere van het vertrek van een onser jagten om U EdGestr. te melden, dat ik schoon by een eerste proef met de beste uytslag des werelds uyt 2 oneen Ni trum gevoegd by 2 oneen groen gestampt glas in een retort van aarde dat ik in de bewuste winkel te Amsterdam had laten halen, heb gestookt 12 a 13 flacons gedephlogisteerde lugt'24. En dat 'zonder dat er de retort de minste schade by heeft geledenniettegenstaande men vry onagtsaam met het by doen der raauwe buskolen te werk ging, zodat er dikwyls een raauwe kool tegen de retort aan lag'. Al met al is Van de Perre aan Van Breda dus veel dank verschuldigd 'voor de communicatie dezer handgreep, die een nieuwe chymische kundigheid oplevert, die zeer aangenaam en nuttig is'. Een volgend probleem was dan het 'overstorten van deze lugt in blazen'. Uit de brieven met Van Breda blijkt dat Van de Perre daartoe varkensblazen gebruik te, daarbij voorbijgaand aan de toen reeds bekende (en veel eenvoudiger) op vang van gassen boven water of kwik25Hij geeft dan ook zelf al toe dat deze op vang vaak niet zo ideaal verloopt, en in ieder geval 'aan veel moeite en lugtver- lies' onderhevig is. Misschien dat de vervaardiging van een aantal nieuwe kranen hem daarom in staat zal stellen om zulks voortaan inderdaad te doen door middel van 'een met water gevuld recipiënt'. Maar alvorens hij ze zal laten maken wil hij eerst de 'mening van kundiger lieden dan ik' vernemen. Van Breda's advies is kennelijk gunstig geweest, want de kranen zijn inderdaad vervaardigd26. Proeven met de 'Eudiometer' De laatste chemische proefnemingen die we zullen bespreken staan weer zeer dicht bij Van de Perre's meteorologische belangstelling Het betreft hier zijn proeven met de eudiometer. Dit was een apparaat dat bedoeld was om de kwali teit van de dampkringslucht te meten, dat wil zeggen haar gehalte aan zuurstof. Een bekende uitvoering was die van Felice Fontana (1730-1805) uit 177428. Een meting met dit apparaat berustte op de contractie van een luchtkolom die op treedt als lucht boven water wordt gemengd met stikstofmonoxyde (volgens 2NO 02—2N02, dat oplost in water). Na de ontdekking van het zuurstofgas had men zich afgevraagd, of de hoeveelheid zuurstof in de atmosfeer aan veran deringen onderhevig was. En omdat zuurstof nu eenmaal de 'levenslucht' was, was het belangrijk om te onderzoeken, of men misschien iets naders zou kunnen 97

Archief | 1983 | | pagina 143