Tot de Zelandia Illustrata hoort tenslotte een hoeveelheid oude aantekeningen, waarvan herkomst en huidige verblijfplaats door de heer Wennekes is nage speurd. Volks- en volkenkundige voorwerpen Als hoofdconservator bericht ik hierover het volgende. Van het Zeeuws Mu seum werd een aantal volkenkundige voorwerpen, in 1949 bij het bruikleen aan het Volkenkundig Museum Justinus van Nassau over het hoofd gezien, terug ontvangen. Deze objecten zijn evenwel nog niet overgedragen, aangezien zij eerst bij het Genootschap behoorlijk geregistreerd dienen te worden, evenals hetgeen destijds in bruikleen gegeven is. Daarbij zal ook aandacht worden bes teed aan een ander aspect van deze zaak. Reeds in het Beleidsplan is geconsta teerd dat men in de jaren onmiddellijk na de tweede wereldoorlog wel zeer kort zichtig te werk is gegaan bij de beoordeling van de collecties. Men had geen oog voor de relatie tot de algemene doelstelling van het Genootschap sinds de op richting in de 18e eeuw en, voor zover het uitgangspunt was een beeld te geven van de cultuur van en in Zeeland in het verleden, interpreteerde men dit begrip op een bekrompen wij zeDe conservator van het penningkabinet heeft reeds ge wezen op de 'beeldenstorm' door de conservator Pieters in de numismatische collectie geïnitieerd, waardoor een grote hoeveelheid materiaal, representatief voor de cultuur in Zeeland in het algemeen, het economisch bestel en het beta lingsverkeer in dit gewest, voor onze provincie verloren ging. Dit geldt ook voor de volkenkundige verzameling. Men heeft deze geabstra heerd uit zijn verband tot het Zeeuwse cultuurpatroon, dat voor een belangrijk deel het stempel droeg van de overzeese betrekkingen. Dit aspect zal bij de re gistratie en het bijkomend onderzoek alle aandacht hebben. Muziekinstrumenten Als hoofdconservator bericht ik hierover het volgende. In verband met perma nente expositie van moderne schilderijen werd het Van der Weele-orgel in het Zeeuws Museum door een ombouw aan het gezicht onttrokken. Hierdoor is dit fraaie voorbeeld van locale kunstnijverheid nog slechts tijdens de concerten van de Werkgroep Muziek te bezichtigen. Een uitermate belangrijke aanwinst voor deze afdeling was de aankoop van een antieke Weense vleugel van omstreeks 1820 door de Werkgroep Muziek. Het instrument is gesigneerd 'Zierer Sohn' en stamt uit de overgangsperiode van het 18e eeuwse hammerklavier naar de vleugel zoals die zich sinds 1830 ontwikkelde. Dit type van het eerste kwart van de 19e eeuw heeft nog een heldere bas, een zangerige middenligging en een sprankelende discant met daarbij een puntige aanslag en vele mogelij kheden tot klankverandering. Dit type instrument is bij uitstek geschikt voor de vertolking van vroeg-romantische en romantische pianomuziek. Te zijner tijd zal een meer volledige beschrijving volgen. Natuurhistorische voorwerpen De conservator A.M. Dumon Tak bericht hierover het volgende. Nadat enkele jaren geleden was vastgesteld dat een groot aantal beenderen van de verzameling fossiele zoogdieren van het Genootschap in zeer slechte staat verkeerden, heeft de Werkgroep Geologie besloten in deze toestand verbete ring te brengen. Vele botten, maar vooral de mammoettanden en -kiezen moes- XVI

Archief | 1983 | | pagina 14