bekende Zeeuwse dichter Jacobus Bellamy (1757-1786), noemde de groep zelf bewust de 'genialische vrienden'. Ook Rau zelf had bepaald wel capaciteiten. Reeds in 1787 werd hij tot hoogleraar in Leiden benoemd, amper 22 jaar oud. In 1795 werd hij vanwege zijn stadhouderlijke gezindheid terzijde geschoven. Iro nisch genoeg werd hij toen als hoogleraar opgevolgd door Van de Perre's andere beschermeling Johannes Henricus van der Palm2 Kabinet27 Over Van de Perre's Kabinet van Natuurkundige Werktuigen kunnen we kort zijn. Niet alleen is in het voorgaande al veel van dit onderwerp ter sprake geko men, maar bovendien is de inhoud van zijn collectie dermate interessant dat we de gehele lijst als bijlage hebben opgenomen28. Anders dan bij de catalogi van instrumentmakers, waarin een overzicht wordt gegeven van datgene wat op aan vraag leverbaar was, is hier nu een lijst beschikbaar van datgene wat daadwerke lijk door een serieuze liefhebber gebruikt is. Dergelijke overzichten zijn uiter mate schaars29. Of zoals de catalogus zelf al zegt: Het betreft een 'Kabinet van zelden voorkomende Natuurkundige Werktuigen'. Bovendien geeft ze een ge heel eigen invalshoek ter beoordeling van de wetenschappelijke aktiviteiten van Van de Perre. Met de opbouw van zijn collectie is Van de Perre al begonnen in de periode dat hij nog de stadhouderlijke vertegenwoordiger was. In deze beginperiode zal het accent van de acquisitie wel voornamelijk op de demonstratie-modellen hebben gelegen. Zeer geliefd waren in dat opzicht de voorbeelden uit het leerboek van de Leidse hoogleraar W.J. 's-Gravesande 30. Diens eigen kabinet van demon stratie-werktuigen is in 1743 door de curatoren van de universiteit ten behoeve van het academisch onderwijs aangekocht, en heeft daarmee de grondslag ge vormd van het Natuurkundig Kabinet - later het Natuurkundig Laboratorium - van de Leidse universiteit. Het is nog steeds grotendeels bewaard gebleven, evenals een dergelijke collectie die in 1762 op basis van 's-Gravesande's boek voor de Engelse koning George III is vervaardigd31. Ook bij Van de Perre ko men voorbeelden uit 's-Gravesande's boek voor, bijvoorbeeld ter demonstratie van de valbeweging (Cat.nrs. 26-27) of voor de uitzetting van metalen (Cat.nr. 29)32. 10.3. Toestel van 's-Gravesande om te demonstreren dat een kogel sneller rolt vol gens een cycloïde dan via een rechte lijn. (Cat.nr. 27.) 106

Archief | 1983 | | pagina 152