10.4. Elektriseermachine met twee schijven volgens John Cuthbertson, ca. 1773. Ook de physique amusante is ruim vertegenwoordigd. Door middel van 'Vuur werken' (Cat.nr. 75), tantalusbekers33 of bekers met dubbele bodem (Cat.nrs. 97-100) kon de aandacht goed gevangen worden, evenals door een 'Electriek To- verschilderij' (Cat.nr. 177), of een 'Electriek Kasteeltje' dienende 'om de eigen schappen des bliksems te verklaaren en het nut der Afleiders te bewyzen, (Cat.nr. 199)34. Het ligt voor de hand dat Van de Perre hiervoor een model van kasteel Westhove heeft laten vervaardigen! Daarnaast had hij toch al vroeg oog voor recente ontwikkelingen op het gebied van de wetenschap. Wanneer in 1778 de Delftse instrumentmaker Christiaan Cuypers een nieuw soort elektroforen heeft ontwikkeld, dan heeft dit direkt zijn belangstelling. Cuypers maakt er zelfs reclame mee. In een verslag van zijn werkzaamheden weet hij te melden dat 'Zyn Excellentie, de Heer van de Perre, Repraesentant van Zyne Doorl. Hoogheid, den Heere Prince van Orange en Nassauw, als Eerste Edele van de Provincie Zeeland geoordeeld [heeft], dat de groote Electrophore waardig was [om] onder het oog van Zyne DoorlHoogheid gebragt te worden; gelyk dan ook Hoogstdezelve het Werktuig wel heeft gelie ven gunstiglyk aan te neemen, om hetzelve vervolgens in Hoogstdeszelfs Cabi net van Physische Instrumenten te plaatsen, terwyl de kleine Electrophore te genwoordig in handen van Zyn Excellentie is'35. (Zie Cat.nrs. 159-161.) Overzien we het kabinet, dan valt op dat het een aantal stukken bevat van de bes te instrumentmakers uit Nederland, Engeland, Frankrijk en Duitsland36. Een 107

Archief | 1983 | | pagina 153