rendeel van zijn initiatieven in eerste instantie bedoeld voor een maatschappelij ke bovenlaag, maar met een duidelijk beoogde uitstraling naar lagere regionen van de samenleving. Daarnaast mag zijn financiële steun aan een organisatie als de Natuur- en Geneeskundige Correspondentie Sociëteit zeker als belangrijk worden gekenschetst. Dit heeft het pionierswerk van deze opmerkelijke organi satie stellig bevorderd. Bovendien maakte het hem - volgens de secretaris van de Sociëteit - 'by geheel de geleerde wereld bekend door zyn Yver voor alle de tak ken van Wetenschappen'2. Als wetenschapsbeoefenaar mag Van de Perre's betekenis beperkt genoemd worden. Zijn belangstelling is meer breed dan diepgaand. Hij is een verzamelaar van ervaringen, geen analyticus. Het zijn de ervaringswetenschappen met een direkte maatschappelijke relevantie, die zijn grootste belangstelling hebben. In de wetenschappen zoekt hij niét de wiskunde, maar wèl de meteorologie; in de theologie streeft hij niét naar een uitputtende exegese, maar wèl naar een senti- mentalistische Godsverheerlijking. Niettemin is zijn bewondering voor hen die dieper graven bijzonder groot. In zijn bibliotheek eert hij de 'mannen van kennis en geleerdheid' door boeken met recente informatie en van een goed niveau. Ook qua instrumentarium spaart hij kosten noch moeiteDoor zij n kabinet is hij uitstekend voor experimenten toegerust. Wel betoont hij zich soms vrij naïef, zoals bij de overwaardering van zijn planetarium, waarvan hij de beschrijving waardig genoeg achtte om ter publicatie in te zenden aan de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen. Zoiets toont duidelijk de geïsoleerde positie van waaruit hij werkzaam was. Zijn grootste wetenschappelijke betekenis ontleent Van de Perre zonder twijfel aan zijn meteorologische observaties. Ze zijn vanuit een groot plichtsbesef ver richt. Vooral zijn arbeid voor de Societas Meteorologica Palatina maakt hem deelgenoot aan een zeer belangrijk stadium in de ontwikkeling van de synopti sche meteorologie. In het verleden is hij op dit punt wisselend beoordeeld. De uitspraken variëren van 'een ijverig voorstander en kundig beoefenaar der Phy- sische Wetenschappen3, tot aan de opmerking dat 'over Van de Perre's zin voor de wetenschap een onverklaarbare drukte is gemaakt'4. Zoals meestal zal de waarheid wel ergens in het midden liggen. Als exponent van zijn tijd is Van de Perre in ieder geval een boeiende persoonlijkheid. Misschien is het beeld dat Ja cobus Scheltema ons in zijn Staatkundig Nederland geschetst heeft zo gek nog niet. In 1806 beschrijft hij Van de Perre als 'een der aanzienlijkste en rijkste, te vens een der nuttigste en meest beminde Regenten van zijnen tijd'; een man die sedert 1778 in 'wijsgeerige rust' leefde, daarbij 'meer nuttig dan blinkende'5. 110

Archief | 1983 | | pagina 156