ten hoognodig gerestaureerd worden, wilde men het behoud er van veilig stel len. In de afgelopen jaren hebben enkele leden van de Werkgroep hieraan met veel zorg en toewijding gewerkt. Op aanwijzing van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek werd bij de restauratie 'archeoderm' toegepast, een vloeibaar afdekplastic met een hoge impregnerende werking. Voor kleine scheurtjes en op te vullen ruim ten werd fijn kwartszand gebruikt vermengd met archeoderm; grotere scheuren werden opgevuld met porion, dat een sterke binding geeft met het materiaal. Bij de inzending van dit verslag was op deze wijze de conservering van een be langrijk deel der verzameling gereed gekomen: soort onderdeel van het skelet aantal (voor zover niet genoemd zijn fragmenten inbegrepen) Mammuthusprimigenius (Blumenbach), schedelfragment 6 wolharige mammoet fragment bovenkaak 5 onderkaak 14 slagtand 13 kies 19 atlas 1 draaier 1 wervel 16 schouderblad 3 opperarm 1 dijbeen 2 Mammuthus meridionalis (Nesti) onderkaak 1 Elephas namadicus Falconer Cautley fragment onderkaak 1 kies 1 Coelodonta antiquitatis Blumenbach wolharige neushoorn schedelfragment 1 Cervus Megaceros) giganteus Blumenbach reuzenhert schedelfragment met gewei 1 geweistang 2 kaakfragment 1 bot (opgave door mij ontvangen 2 zonder nadere omschrijving Bison priscus Bojanus, steppenwisent schedelfragment 4 Odobaenus huxleyi (lakester) walrus schedel 2 Verder werden behandeld: 1 walvisrib en 4 beenderen waarvan nog geen nadere soortaanduiding kan worden gegeven. Van de behandelde beenderen werden de gegevens verzameld uit het oude inventarisboek en opgenomen in een voorlopig kaartsysteem. Van dit kaartsysteem zal worden uitgegaan bij de registratie van de collectie voor het Genootschap. Ook is thans de collectie fossiele walviswervels van het Genootschap onderzocht op radioactiviteit. Van totaal 203 wervels werd de straling gemeten. Achtenze ventig wervels bleken een geringe, maar duidelijk aantoonbare straling af te ge ven. Bij 4 exemplaren werd een sterkere radioactiviteit gemeten. De meeste XVII

Archief | 1983 | | pagina 15