8. Wat Van de Perre onder 'de 'vereyschte proeven' verstaan heeft is niet geheel duide lijk. Ingen-Housz zelf onderzocht met de hoofdjes de mate waarin verschillende me taalpoeders magnetisch gemaakt konden worden. De hoofdjes werden daartoe enige tijd in de nabijheid van een permanente magneet gelegd, waarna de tot stand geko men magneetkracht onderling vergeleken kon worden. Ingen-Housz is daarmee een van de eerste onderzoekers geweest die zich met de vervaardiging van kunstmatige magneten heeft ingelaten, (vgl. Wiesner (1905), 186.) 9. Gedrukte brief van 'Den Heer Ambassadeur Lestevenon van Berkenroode' aan de 'Hoog Mogende Heeren' (der Staten Generaal?) d.d. 18 december 1783. (Teyler's Museum. FA Van Breda, port. IX - 3a.) 10. PBZ, coll. handschr.fotocopie van 'eigenhandige aantekeningen van wijlen Mr. Da vid van Visvliet', (met vriendelijke dank aan drs. A.C. Meijer van het documentatie centrum Zeeuws Delta gebied, die mij op het in deze en volgende noten vermelde, at tent gemaakt heeft.) 11. Middelburgsche CourantNo. 42 (6 april 1784). 12. Nog geen week na de geslaagde proefneming bij Van de Perre adverteerde David Reghter in de Middelburgsche Courant dat hij een plan had 'tot het vervaardigen en oplaaten van een Aërostatische LUCHTBOL, groot in zyn omtrek 19 Voeten'Iedere geïnteresseerde kon op de onderneming intekenen voor een halve Rijksdaalder per persoon, (vgl. Midd. Courant, 10 15 april 1784). Na de geslaagde vlucht op 27 april, en de enthousiaste krantenverslagen hierover, {Midd. Courant, 29 april, 4 8 mei 1784; zie eveneens: Zeeland uit in de krant, 225 jaar PZC, (Middelburg, 1983), 22-23) dacht Reghter kennelijk een gat in de markt te hebben gevonden. Niet alleen adver teerde hij onmiddellijk met kleine hete-lucht ballonnen ('de Prys van ieder is twee gul den, en met een Doos voor dezelve 3 Guide 10 Stuivers'), maar hij vatte bovendien het plan op voor een heuse 'bemande' vlucht. In juli vernemen we het volgende: 'David Reghter maakt bekent, dat hyhet weder gunstig, en de quantiteit der Inschrijvers ge noegzaam zynde, op den 3 Augustus eerstkomende, andermaal zal tragten op te laten zyne AEROSTATISCHE-BAL, zo ingerigt als diegene, waarmede Menschen kunnen opgaan'. De entree bedroeg ditmaal een kwart rijksdaalder. Het vertrouwen in de nieuwe techniek was kennelijk nog niet groot, want op 31 juli is de bemanning al afgezwakt tot 'eenig gedierte'. Over het oplaten van deze nieuwe wa terstof-ballon zwijgt de krant, maar dank zij David van Visvliet (noot 10) weten we dat het ditmaal moeilijker ging. Het duurde lang eer de ballon gevuld was: 'Hy is des avonds by halv agt uuren opgegaan, en digt by de Nolle neergekomen'. 13. Met dank aan Prof. Dr. H. A.M. Snelders te Utrecht, die zo vriendelijk was om enige toelichting te verstrekken bij dit gedeelte van de proefnemingen door Van de Perre. (brief d.d. 8 februari 1982.) 14. Jan Rechter of Reghter (1730-1801) vervaardigde een grote verscheidenheid aan mi croscopen planetaria, elektrische toestellen en geometrische instrumenten. (Snelders (1982), 93-94.) Werkte nauw samen met Van Breda, onder meer bij diens onderzoek 'Over de Electriciteit van den Dampkring' (Verh. HMW, 25 (1788), 387). Een geschil ontstaan naar aanleiding van de bekroning van deze verhandeling door de HMW bracht enige verwijdering tussen hen te weeg. (Archief HMW te Haarlem, brieven boek 1786.) Samen met zijn zoon David leende Jan Reghter op 23 mei 1785 1050,- van het echt paar Van de Perre tegen een interest van 3 procent en aflosbaar in 12 jaar. (RAZ, FA Schorer 481Het is verleidelijk hierin het startkapitaal te zien van de zaak van David Reghter (1759 - na 1812) te Middelburg. (Zie de Catalogus van Mathematische, Physi- sche en Andere Instrumenten, Benevens Horologie Maakers, Juweliers, Goud en Zil- versmids Gereedschappen, met derzelver Pry zen, welke gemaakt en verkogt worden by D. Reghter Jzn. Woonende op de Lange Burgt in het Groot Octant van Hadley te Mid delburg. (z.p.,z.j. 4pp.) 149

Archief | 1983 | | pagina 195