xxxx grens van Schouwen en Duiveland Kaart I. Plunderaars te Zierikzee. Het tweede cijfer is het aantal bekende plunderaars uitge drukt als percentage van de bevolking van de heerlijkheid. ter van Zierikzee voorzitter was. De zeven heemraden werden door de magi straat van Zierikzee aangesteld. De dijkgraven van de drie plattelandsvierende- len werden benoemd door de opperdijkgraaf, die tegelijk dijkgraaf van het poortersambacht van Zierikzee was. Deze functionaris werd benoemd door Sta ten of Stadhouder, uit een voordracht van drie, opgesteld door Zierikzee. Dit vrijwel volledig door Zierikzee beheerste gebied levert geen noemenswaard aantal plunderaars. Dat geldt wel voor het noord-oosten van Schouwen, de drie heerlijkheden Zon- nemaire, Dreischor en Noordgouwe. Ook deze later aangedijkte polders beza ten alleen de burgerlijke rechtspraak. De hoge jurisdictie werd uitgeoefend door de Rentmeester-Generaal beoosten Schelde, een door de Staten benoemde ambtenaar, die weliswaar te Zierikzee zetelde, maar geen burger van de stad hoefde te zijn. Als opperdijkgraaf van de drie polders fungeerde de baljuw van Bommenede. De dijkgraven en de gezworenen van de polderbesturen werden door de inwoners zelf aangesteld. Duiveland was nog onafhankelijker van Zierikzee. Alle heerlijkheden hadden de lage en de hoge jurisdictie, en bijna overal kozen de ingezetenen zelf hun dijk graven en polderbesturen. Deze twee gebieden leveren de grootste aantallen plunderaars te Zierikzee. Er nemen meer bewoners uit het noord-oosten deel, maar deze heerlijkheden hadden ook interne onlusten en een direkt repressief optreden van Zierikzee meegemaakt. Het vierde gebied-traditioneel in conflict met Zierikzee - wordt gevormd door de stad Brouwershaven (eeuwenlang door Zierikzee buiten de Staten van Zeeland gehouden) en de heerlijkheid Bomme nede, die volledig onafhankelijk is. Ook deze gebieden leveren een behoorlijk aantal plunderaars. De kerkelijke indeling stemt met deze politieke structuur overeen. De eilanden vormden één classis, onderverdeeld in vier ringen: Zierikzee, het eigenlijke land van Schouwen, Duiveland en, als vierde, Brouwershaven, Bommenede en de noordoostelijke heerlijkheden26. 178

Archief | 1983 | | pagina 224