dat de overheidsdienaren dan sterk ondervertegenwoordigd zijn bij de geplun- derdenMaar hier zaten dan ook niet de 'echte' patriottenIn iedere stad kon de magistraat genoeg druk op de bekleders van overheidsbaantjes uitoefenen om ieder request ondertekend te krijgen. Dat ze er bij de plundering zo goed van af kwamen is een verdere aanwijzing dat de deelnemers aan het oproer vooral de patriotten wilden treffen. Een voorval in het westen van Schouwen bevestigt de ze veronderstelde zorgvuldigheid. Daar gaf een plunderleider de opdracht het huis van de timmerman Cloet te sparen, omdat hijeconomisch afhankelijk van de Zierikzeese timmermansbaas en houtverkoper Van Schelven, een patriot, al leen daarom patriotsgezind was geweest49. Was er een sociaal verschil tussen de patriotten en de orangisten? Uit de lijst van geplunderden kan natuurlijk niet een volledige samenstelling van de patriotse partij worden afgeleid: arme patriotten konden niet geplunderd worden. Toch kunnen uit het request wel conclusies getrokken worden over de sociale samen stelling van de patriotse partij te Zierikzee. De arbeiders ontbreken. De mid denstanders ontbreken bij de plunderaars, en hebben veel meer moeite om aan de plundering te ontkomen als ze het request ondertekend hebben dan de am- bachtslie, die én bij de ondertekenaars én bij de plunderaars prominent zijn. In het algemeen krijgt men de indruk dat de kracht van de patriotten in de midden stand lag, met enkele uitlopers naar beneden. Van het platteland kennen we van 22 geplunderden het beroep (uit de rapporten van de commissie van onderzoek; zie Tabel III). Er is een onderscheid gemaakt tussen het westen en het noord-oosten. Van de zes uit de laatste streek kunnen we eigenlijk niet zeggen dat ze geplunderd zijn. Ze zijn ermee bedreigd, of hun ramen zijn ingegooid. Bij deze spaarzame gegevens valt allereerst het grote aantal schouten dat bij de ongeregeldheden betrokken was op. In het westen werden de schouten van Burcht, Noordwelle en Ellemeet geplunderd, die van Eikerzee en Serooskerke waren in september 1787 al afgezet, en de schouten van Renesse en Haamstede waren leiders van de plunderaars. Ook in het noord-oosten waren bijna alle schouten betrokken bij de strijd: de schout van Dreischor probeerde in septem ber 1787 remoties door te voeren, die van Noordgouwe zag zijn ruiten inge gooid, en de schout van Zonnemaire ontkwam in november 1786 nauwelijks aan een plundering. Tabel III. Geplunderden op het platteland schout boer baas predikant schoolmeester timmerman, smid knecht vrouw chirurgijn onbekend noord-oosten 1 1 2 westen 3 4 2 2 1 2 1 1 1 1 25 6 41 186

Archief | 1983 | | pagina 232