Als amateur is Van de Perre bijvoorbeeld zeer intensief met zijn 'Physische Lief hebberyen' bezig geweest, waarbij het opvalt dat hij niet (zoals zovelen) in een grenzenloze bewondering voor de natuur is blijven stilstaan. Zo is uit bewaard gebleven correspondentie gebleken dat hij natuurwetenschappelijke ontdek kingen op de voet volgde. Bovendien heeft hij zelfstandig experimenten ver richt, waarbij hij gepubliceerde proefnemingen herhaalde, en zelfs trachtte uit te breiden of te verbeteren. Ook zijn meteorologische waarnemingen zijn niet ge heel zonder verdienste. Van groter belang is echter zijn optreden geweest als stimulator en mecenas van verschillende (merendeels natuurwetenschappelijke) genootschappen en orga nisaties. Van de Perre heeft een groot aantal verenigingen gesteund of opge richt, in de volle overtuiging dat de samenleving bijzonder gediend was met de bevordering van 'Nuttige Kunsten en Wetenschappen'. Vooral de creatie van het 'Musaeum Medioburgense', een ambitieus project tot de vorming van een soort lokaal wetenschappelijk centrum, mag zeer opmerkelijk worden ge noemd. Maar helaas hebben de tijdsomstandigheden en de voortijdige dood van Van de Perre de betekenis van dit initiatief op langere termijn drastisch beperkt. Voegen we bij dit alles tenslotte ook nog een aantal eigenaardigheden, die beslo ten liggen in het karakter van de man zelf, en die ook mede zijn politieke opstel ling bepaald hebben, dan mag duidelijk zijn, dat Johan Adriaen van de Perre een zeer boeiende persoon mag heten, die het als exponent van zijn tijd ten volle waard is om nader beschreven te worden. Gezien de optiek van dit verhaal zal hierbij de nadruk liggen op zijn niet-politieke functies. Alleen al over zijn car rière als representant van de 'Eerste Edele' van Zeeland zouden nog vele hoofd stukken gevuld kunnen worden. 6

Archief | 1983 | | pagina 28