VERSLAG OVER DE TOESTAND VAN DE VERZAMELINGEN IN 1982 Het belangrijkste feit met betrekking tot de verzamelingen in 1982 was het in werking treden van de nieuwe bestuurlijke organisatie voor dit belangrijke on derdeel van de activiteiten van het Genootschap. Nadat ondergetekende in de vergadering van 6 mei was aangewezen tot hoofdconservator, had in de vergade ring van 9 december de benoeming van conservatores plaats, zoals reeds ver meld in het verslag van de secretaris. Daarmee beschikt het Genootschap weer over een bestuurlijk apparaat ten behoeve van beheer, registratie, acquisitie en publicatie van de verzamelingen. De conservatores, gezamenlijk de Commissie voor de Verzamelingen vormend, hebben in de eerste plaats tot taak de niet geringe achterstand in de registratie weg te werken. In het korte tijdsbestek kon nog slechts een werkplan worden be raamd. Basis van de werkzaamheden zal zijn het systematisch onderzoek van het oud-archief, zodat een basisregistratie van alle in de loop der tijd verworven ob jecten ontstaat. Vervolgens zullen de collecties worden geregistreerd, zodat enerzijds inzicht ontstaat in wat bewaard bleef, anderzijds kan worden vastge steld wat verloren ging door oorlogshandelingen of andere oorzaken. Naar aanleiding van het in werking treden van de nieuwe organisatie heeft het Bestuur besloten dat voortaan weer per afdeling zal worden gerapporteerd. De ze werkwijze heeft in het verleden een uitstekende, breed toegankelijke infor matie opgeleverd. Voor deze rapportage door de afzonderlijke conservatores wordt de volgorde van art. 61 van de Wet van het Genootschap aangehouden. Boeken en handschriften De conservator drs. J. Kluiver bericht het volgende. De werkzaamheden voor dit onderdeel konden nog niet ter hand worden genomen, daar de samenstelling van de bibliografie van de Encyclopedie van Zeeland nog alle aandacht eiste. In het verslagjaar werd van de Provinciale Bibliotheek een computeruitdraai van de thans als eigendom van het Genootschap geregistreerde boeken ontvangen. Het Genootschap ontving voor beide afdelingen enige belangrijke aanwinsten. - een verzameling documenten, vlugschriften, foto's en boeken betreffende de 2e wereldoorlog van de heer J. van der Aalst te Purmerend. - Een handschrift getiteld Arithmetische ofte Coopmansbouwkonstige Rekenin gen alle opgelost doorJ. Christiaanse, geschonken door de dames M.H.V. en J.H.P. van Ouwerkerk te Sliedrecht. - Een blad papier met het wapen van Middelburg als watermerk, geschonken door de heer A. Verburg, antiquaar te Middelburg. - Een verzameling persoonlijke documenten betreffende J.P. Langejan, ge schonken alsvoren. Geschiedkundige voorwerpen, kunst en kunstnijverheid Als conservator van deze afdeling bericht drs. J.H. Kluiver het volgende. Voor dit onderdeel moet helaas melding worden gemaakt van twee diefstallenIn juni werd in het Zeeuws Museum de vermissing geconstateerd van een thermometer vervaardigd door J. Posoli te Middelburg, eind 18e eeuw. Hoewel juist een her waardering van de te verzekeren waarde had plaatsgevonden van 500 tot 1500,- bleek de Museumstichting helaas niet bereid laatstgenoemd bedrag uit te XI

Archief | 1983 | | pagina 9