3. DE OPVATTINGEN DER PATRIOTTEN OP STAATKUNDIG GEBIED 3.1 Belangrijkste politieke geschriften van de patriotten De Gelderse edelman Joan Derk van der Capellen tot den Pol (1741-1784), die door de aankoop van een havezathe in Overijssel daar een zetel in de Staten had weten te bemachtigen, schreef ons bekendste patriottische werk, het anoniem verschenen Aan het volk van Nederland (1781). In dit voor z'n tijd radicale pam flet geeft Van der Capellen een historisch exposé, waarbij duidelijk tot uiting komt dat de Oranjes de 'erfonderdrukkers der Bataafse vrijheid' zijn. Hij verge lijkt o.a. Filips II met Willem V en Granvelle met Brunswijk. De Engelsen, wier vorstenhuizen nauw met de Oranjes zijn gelieerd, zijn de erfvijanden van de Re publiek. Ook stelt hij de oligarchie aan de kaak. Ondanks alle 18de eeuwse reto riek en ondanks demagogische trekjes is Van der Capellens boekje zeer verhel derend en draagt het oplossingen aan voor verbetering van de (politieke) toe stand in de Republiek. Volkeren dienen iedere gezagsdrager, maar vooral vor sten, te wantrouwen. Vorsten die het leger controleren, zoals Willem V (kapi tein-generaal en admiraal der Unie), hebben alle macht in handen. Van der Ca pellen roept daarom op tot burgerbewapening, eigenlijk zelfs tot volksbewape ning (hij spreekt nl. over burgers en boeren). Verder stelt hij voor dat de steden en dorpen gecommitteerden kiezen, die met of naast de provinciale Staten een onderzoek kunnen instellen naar 'de redenen van de verregaande traagheid en slapheid' waarmee de actieve Engelse vijand tegemoet getreden wordt (tijdens de Vierde Engelse Oorlog, 1780-1784)1. 'Aan het volk' is voor die tijd een modern werk, dat niet tot een enkele klasse of stand, stad of provincie is gericht, maar aan het gehele Nederlandse volk. Dit 'fa meuze libel', volgens een aanduiding op de eerste uitgave in Oostende gedrukt (dit zal wel als misleiding van de autoriteiten bedoeld zijn, de auteur pleit NB. zelf voor een grotere vrijheid van drukpers), werd dank zij bemiddeling van de patriotse Leidse predikant F. A. van der Kemp gedrukt en verspreid. Het maak te grote indruk en ondanks een verschij ningsverbod beleefde het pamflet in 1781 vier herdrukken, Franse, Duitse en Engelse vertalingen en nieuwe herdrukken in 1784en 1795. Pas in 1966 volgde een nieuwe uitgave, in gemoderniseerde spel ling2. Ondanks de vloed van pamfletten, tractaten, polemische geschriften en tijd schriften die in onze patriottentijd het licht zagen, verschenen er slechts enkele belangrijke politiek-theoretische verhandelingen3. Een daarvan beschreven we hierboven, een ander is de Grondwettige herstelling. Dit werk, voluit getiteld 'Grondwettige Herstelling van Nederlands Staatswezen zo voor het algemeen Bondgenootschap als voor het bestuur van elke byzondere Provincie geschikt om het voornaam doelwit aan te tonen waar toe de poogingen van goede regen ten en de requesten van vaderlandlievende burgers moeten strekken', was be doeld om te verschijnen in drie delen. Het eerste deel kwam in 1784 te Amster dam uit, het tweede deel volgde in 1786. De rest is nimmer verschenen. Dit geschrift is dus heel wat omvangrijker dan het werkje van Van der Capellen. On begrijpelijk is dan ook dat het niet eerder aandacht kreeg4. Het werk verscheen anoniem. Bekend is alleen dat de broodschrijver J.H. Swildens een gedeelte schreef en dat Van der Capellen (overleden in 1784) bij de voorbereiding van de 54

Archief | 1984 | | pagina 100