Omtrent een afbakening van het verzamelgebied van de collectie werd door mij aan de hoofdconservator een voorstel ingediend, dat door bovenvermeld mis verstand nog geen afronding heeft kunnen krijgen. Eén geschenk kon daarom nog niet in de verzameling worden geïncorporeerd. Op verzoek van een Noorse reder is een onderzoek ingesteld naar de aanmaak van realen van 8door de Munt van Zeeland geslagenin opdracht van Balthasar de Moucheron voor zijn Middelburgse Compagnie in 1601. Een overzicht van deze studie kan het Genootschap te zijner tijd verwachten. Volks- en volkenkundige voorwerpen Voor deze afdeling zijn geen werkzaamheden te vermelden. Muziekinstrumenten De Werkgroep Muziek bericht het volgende: In het verslagjaar werd de in 1982 aangekochte vleugel, gebouwd door Anton en Aloys Zierer te Wenen omstreeks 1820, gerestaureerd door de conservator van de Werkgroep, drs. J.H. Kluiver. Bij deze restauratie is de zangbodem uitgeno men ten behoeve van het herstellen van scheuren. Aangezien de besnaring niet meer oorspronkelijk bleek te zijn is deze met uitzondering van de messing sna ren in de bas geheel vernieuwd. Het mechaniek is geheel herzien, waarbij met name de goede afstelling van de Verschiebung als een winstpunt kan worden aangemerkt. Niet alleen kan nu weer een fraai diminuendo worden verkregen door op 3 resp2 of 1 snaren te spelenmaar ook is dit mechaniek van belang bij het stemmen van de vleugel. Het mahoniefineer van de kas werd hersteld, de po- litoerlaag bijgewerkt en de ontbrekende lier in de voet weer naar een oude af beelding bijgemaakt. Naar het voorbeeld van een vleugel in het Instrumenten museum te Berlijn werd het fagotregister hersteld. Op 9 december vond de feestelijke ingebruikneming plaats in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin dr. C. Boertien en vele genodigden. Tenslotte volgen nog enige technische gegevens. De klavieromvang is FF- f"". De vleugel heeft de volgende registers: Verschiebung, Fagot,. Forte, Piano, Harp, Turkse Muziek. De kas is uitgevoerd in Biedermayerstijl, in het model met gebogen zijwand ontworpen door J.B. Streicher. Zelandia Illustrata Op gezette tijden worden besprekingen gehouden tussen hoofdconservator en conservator enerzijds en rijksarchivaris en kaartbeheerder anderzijds, waarbij de lopende zaken in goed overleg afgedaan worden. Het Genootschap blijft daardoor op de hoogte van de problemen van het beheer, het Rijksarchief van de wensen en mogelijkheden van het Genootschap. De materiële verzorging van de Zelandia Illustrata maakte goede vorderingen. Alle nummers uit de collectie zijn gemerkt met het eigendomsstempel van het Genootschap. Nadat het vorig jaar de kaarten van deel I van beschermende hoe zen voorzien waren, werd de bewaring van deel II (topografische prenten en te keningen) aangevat. De meeste nummers zijn geplaatst in een passepartout met melinexvenster; voor exorbitante formaten is, evenals bij deel I, gebruik ge maakt van melinexhoezen. Foto's zijn op opzetkaarton bevestigd. Op dezelfde wij ze is een begin gemaakt met de behandeling van deel III (historie en leven)In XII

Archief | 1984 | | pagina 10