'Ik beloove en zweere, dat ik's Lands aloude Constitutie en de Regten van den Prins Erfstadhouder, zo als de Regeering deezer Stad deswegen by Publicatie van den tweeden deezer Maand, haar gevoelen heeft geopenbaard, ten allen ty- de, zal handhaaven, zonder my ooit of ooit te bemoeijen of in te laaten in Ge sprekken, Byeenkomsten, ongewoone Wapenoefeningen of andere daaden, die, in de bedoeling, of gevolgen, tot eenige verandering van deeze denkenswyze zouden kunnen strekken; en dat ik my voorts als een stil, vreedzaam, en myne Overheid in de uitvoering van deszelfs Bevelen en Ordonnantiën gehoorzaam Burger en Inwoonder zal gedraagen'17. De niet aanwezige schutters, o.m. J.P. Fokker, lector physicae, werden gesom meerd alsnog op 8 augustus de eed ten stadhuize af te komen leggen. De regen ten Le Sage (die op de nominatie stond weer regerend burgemeester te worden) Huisman, B.M. Pous en D. van Visvliet werden uit de magistraat geremoveerd. De pensionaris Francois Ermerins, gehaat door Van de Spiegel, werd uit zijn functie ontheven. Zo was de restauratie geleidelijk aan voltooid en niet lang daarna werd met Pruisische hulp de status quo in de gehele Republiek hersteld. 7 augustus 1787 vierde men te Middelburg uitbundig de 36ste verjaardag van Prin ses Wilhelmina. De 8e oktober sloten een aantal 'burgers en ingezetenen' der provincie Zeeland, in het bijzonder afkomstig uit Middelburg, een acte van verbintenis tot bewaring van de rust en de publieke veiligheid. Al eerder, ook al voor de woelingen waren dergelijke acten gesloten. De reactie zegevierde! Onder de Middelburger Willem Aarnout van Citters (1741-1811) als raadpensi onaris van Zeeland (1788-1795) (hij volgde L.P. van de Spiegel op, die raadpen sionaris van Holland werd) ging Zeeland de laatste fase onder de oude Repu bliek in. Voornaamste geplunderde huizen. 71

Archief | 1984 | | pagina 117