LIJST VAN LEEMTEN IN HET HISTORISCH ONDERZOEK OVER ZEELAND INLEIDING Algemeen In het Beleidsplan van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap penin 1980 gepubliceerd, is het eerste hoofdstuk gewijd aan het vakgebied van de Werkgroep Historie en ArcheologieHierin wordt onder meer gesteld dat er reeds lang behoefte bestaat aan een goede samenvattende geschiedenis van Zee land. Een dergelijk project zou het logisch vervolg moeten zijn op de Encyclope die van Zeeland, waarvan op dit moment twee delen verschenen zijn2. Het bestuur van de Werkgroep is van mening dat, om een samenvattende geschiedenis te kunnen schrijven, het in ieder geval noodzakelijk is een over zicht te krijgen van de leemten in het historisch onderzoek over Zeeland en een aantal van de meest in het oog springende lacunes in te vullen. Wij meenden dat het jaar waarin de Werkgroep haar vierde lustrum viert, een goede gelegenheid bood om een dergelijk overzicht uit te brengen. Historiek Het vervaardigen van overzichten van leemten in het historisch onderzoek of de geschiedschrijving is niet nieuw. Al in 1903 had de Commissie van Advies voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën de overtuiging dat 'een algemeen overzicht van de Leemten in de kennis van het vaderlandsch verleden' noodzakelijk was3. Had de commissie in 1903 nog een zeer specifiek doel, nl. bronnenuitgaven, voor ogen, de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen bracht in 1974 een rapport met een veel ruimere strekking uit4. Een daartoe ingestelde historisch-wetenschappelijke commissie had onder meer tot taak het 'aanwijzen van lacunes in de terreinen van onderzoek'. In de afgelo pen jaren is men ook in verschillende provincies aan de slag gegaan met het op stellen van leemtenlijsten, bv. in Utrecht en Limburg. Vorig jaar verscheen de lijst van leemten van de provincie Overijssel5. Werkwijze Het samenstellen van deze lijst ondervond grote problemen door het ontbreken van een Zeeuwse bibliografie. In het derde deel van de Encyclopedie zal een bi bliografie van geraadpleegde werken worden opgenomen, maar deze stond ons nog niet ter beschikking. De twee verschenen delen van de Encyclopedie geven een redelijk goed inzicht in de nog in te vullen terreinen van het historisch onder zoek over Zeeland, maar, gezien de opzet van een dergelijk werk, blijven alge mene kaders verborgen. Toch zal bij het historisch onderzoek de Encyclopedie vaak een richtlijn geven. Men kan sneller een aantal voor zijn/haar onderzoek in aanvang belangrijke vragen natrekken. Met de lijst van leemten willen wij een aantal gebieden van het historisch onderzoek onder de aandacht van de onder zoekers brengen. XXV

Archief | 1984 | | pagina 23