Voor het bijeenbrengen van de gegevens voor deze voorlopige lijst hebben wij een aantal instellingen en personen een brief gezonden, waarin hun medewer king verzocht wordt om gegevens te verschaffen. Aangeschreven werden alle Zeeuwse archiefdiensten, de provinciale bibliotheek en het Zeeuws documenta tiecentrum, de heemkundige verenigingen en een aantal personen, die met his torisch onderzoek over Zeeland bezig zijn. In totaal werden 52 instellingen en personen aangeschreven, waarvan er 27 reageerden (zie bijlage). Met name uit de kring van heemkundige verenigingen was de respons helaas aan de lage kant. Wij verwachten dat, nu de eerste lijst er eenmaal is, de reacties in aantal zullen oplopen. Opzet lijst Bij het rangschikken van de gegevens hebben wijevenals de Overijsselse leem- tenlijsten, gebruik gemaakt van de systematiek van het Repertorium van boeken en tijdschriften betreffende de geschiedenis van Nederland, dat sinds 1979 samen gesteld wordt door drs. Th.S.H. Bos en verschijnt in de serie van 's Rijks Ge schiedkundige Publicatiën. Bij de reacties op de enquête zijn verschillende suggesties gedaan om op bepaal de punten een andere indeling te gebruiken. Wij meenden echter dat, om een ze kere mate van uniformiteit te handhaven, vooralsnog van de indeling van het Re pertorium moest worden uitgegaan. De lijst geeft naast leemten of, zo men wil, mogelijkheden voor historisch onder zoek, ook een globale inventarisatie van lopend onderzoek, waarover nog niet of slechts in beperkte mate is gepubliceerd. Door het enquêteren van personen die met een specialistisch onderwerp bezig zijn, krijgt de lijst vaak een gedetailleerd karakter, terwijl er daarnaast ook zeer ruime onderzoeksterreinen aan de orde komen. Het is echter aan de onderzoeker zijn of haar eigen project te omschrij ven: de lijst kan hierbij als hulpmiddel fungeren. Verder zullen ook leemten binnen de lijst van leemten geconstateerd worden. Ons uitgangspunt was, in deze eerste lijst zoveel mogelijk gegevens bij elkaar te krijgen. De onderhavige lijst zal aan een aantal wetenschappelijke instellingen en personendie met Zeeuwse onderwerpen bezig zijnvoor commentaar toege zonden worden. De bedoeling is de dan verkregen informatie over enige jaren in een nieuwe lijst op te nemen. Bij het verzamelen van deze gegevens zullen zekerde archiefdiens ten en het Zeeuws documentatiecentrum betrokken moeten worden. Op deze wijze hopen wij het net van leemten steeds nauwkeuriger te kunnen spe cificeren. Voorlopig dient deze lijst als uitgangspunt voor de historische onderzoeker in de breedste zin van het woord. De lijst geeft dan ook geen prioriteiten voor het onderzoek aan. Het bestuur was van mening dat de criteria voor het opnemen van leemten in de ze eerste lijst zo ruim mogelijk gesteld moesten worden. Dat leidde ertoe dat de inhoud van de lijst een wisselend karakter heeft gekregen. XXVI

Archief | 1984 | | pagina 24