2.9. Bodemonderzoek, historische en economische aardrijkskunde - Historische geografie Walcheren, Tholen, St. Philipsland en Schouwen- Duiveland - Voor alleen de Nieuwe Tijd: Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen - Bodemkunde (Walcheren, Schouwen-Duiveland, Bevelanden deels be werkt) 3. Algemene en politieke geschiedenis naar tijdvakken 3.1. A /gemeen - Algemene geschiedenis van Zeeland (na regionale deelstudies) - Overzicht van bronnen m.b.t. Zeeland in archieven en bibliotheken bui ten Zeeland - Bronnenuitgaven (zie ook 2.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.7, 5.6, 6.1) 3.2. Prae- en protohistorie; middeleeuwen tot en met de 12e eeuw - Grondige overzichten per archeologische periode en per materiaal- groep. Veel materiaal uit de verschillende, in Zeeland voorkomende pe riodes is voorhanden, maar wacht nog op uitwerking en publicatie (bv. Ijzertijd, Romeinse periode: Aardenburg in bewerking). De vlucht- en vliedbergen zijn veelal onderzocht. Volgens de provinciale archeoloog is Zeeland voor een groot deel archeologisch in kaart gebracht. Duidelijk te signaleren leemten zijn het stadskernonderzoek, onderzoek van kaste len, kerken en kloosters. Tevens moet opgemerkt worden dat er nog archeologisch veldwerk naar bv. verlaten nederzettingen (Hoogelande, Sinoutskerke, Eversdijk, Mariekerke enz.) verricht moet worden. Ook dient nog aandacht te worden besteed aan het documenteren van vond sten in particuliere verzamelingen. - Goederenbezit van (buiten-) Zeeuwse kloosters en andere kerkelijke in stellingen. 3.3. Middeleeuwen, 12e eeuw -1555 - Zeeland en de Bourgondische Kreits - Regesten tot 1555. Ter voorkoming van lacunes verdient een losbladige uitgave (zoals het oorkondenboek Gelre en Zutphen) de voorkeur - Stede-atlassen van Axel, Goes, Hulst. Middelburg (in bewerking), Sluis, Tholen, Veere, Vlissingen, Zierikzee, overeenkomstig Nijmegen, Lei den, Haarlem, Amersfoort en Zutphen - Het begin van het dijkwezen - Demografie (economie, epidemieën, stormvloeden, overstromingen) - Verhouding stad-platteland, migratie (hangt samen met vorige leemte) - Stadsontwikkeling en stedelijke topografie - Ontwikkeling dorpskernen - Verhouding steden-adel - Economische positie van de adel - Rol van kloosters bij inpolderingen - Bronnenuitgaven: stadsrekeningen Veere, Sluis XXXI

Archief | 1984 | | pagina 29