JAARVERSLAG OVER 1983 VAN DE HOOFDCONSERVATOR In het verslagjaar bleef de bezetting van de conservatorschappen ongewijzigd. De Commissie voor de Verzamelingen onderging uitbreiding door de benoe ming van twee subconservatores, drs. J.L. Borghouts voor de afdeling fossiele zoogdieren en drs. D.F. Hoeksema voor de afdeling mollusken, alsmede door de aanwijzing van H.J. Zuidervaart tot lid van de sectie cultuurhistorie van het Zeeuws Museum. In de Commissie voor de Verzamelingen fungeren de afgevaardigden in de Stichting Zeeuws Museum als kerncomité voor alle zaken met betrekking tot de collecties. In 1983 werd de registratie van de verzamelingen ten behoeve van het Genoot schap als primaire taak gesteld. Ondergetekende nam als hoofdconservator een van de basiswerkzaamheden ter hand, het fotocopiëren van gegevens betreffen de verworven voorwerpen in het oud-archief van het Genootschap. Dit werk is thans afgerond voor de periode 1900-1969. In overleg met de conservatores wer den modellen van registratiebladen vastgesteld. Voor ieder object wordt een stamblad aangelegd; de aanwinsten worden op lijsten per afdeling geregistreerd, waarop later verwijzingen naar de stamboekregistratie en eventueel samen te stellen catalogi kunnen worden aangebracht. De volgende fase zal bestaan uit het doornemen van de collecties en het verwerken van de door de bruikleenne mers verstrekte opgaven. De Commissie kwam driemaal bij een ter bespreking van de werkzaamhedenIn de eerste plaats werden nog in te vullen beleidspunten geïnventariseerd. Voorts adviseerde de Commissie in een aantal zaken die zich in de loop van het jaar voordeden: de verhouding tot de Stichting Zeeuws Museum en een aantal ver zoeken om bruikleen van voorwerpen. Met betrekking tot het eerste punt ver strekte de Commissie het Bestuur van het Genootschap een uitvoerig advies met als kernpunt de zelfstandigheid van het Genootschap in het vervullen van de ta ken met betrekking tot de verzamelingen, zoals omschreven in de Wet en het re glement voor de verzamelingen. Inzake verzoeken om bruikleen adviseerde de Commissie, conform het bepaalde in het Beleidsplan, uit veiligheidsoverwegin gen slechts bruikleen aan museale instellingen toe te staan. Betreffende de af zonderlijke onderdelen rapporteren de conservatores als volgt: Boeken en handschriften: De conservator drs. J. Kluiver bericht het volgende: Ook in het afgelopen jaar eiste de samenstelling van de bibliografie voor de En cyclopedie van Zeeland alle aandacht, zodat de inventarisatie van deze afdeling van de verzamelingen nog niet ter hand kon worden genomen. Er is echter reeds belangrijk voorbereidend werk verricht door ir. C.J. Soeters, die een opgave sa menstelde van de in het Rijksarchief in Zeeland aanwezige handschriften van het Genootschap. Bij het doornemen van het oud-archief door de hoofdconser vator kwamen belangrijke gegevens over de boeken en handschriften aan het licht. Zo bleek dat in 1895 het fraaiste exemplaar van de twee Amerikaanse Bij bels in verband met de financiële toestand aan een boekhandelaar te Londen werd verkocht. Het nog bewaarde exemplaar is door het ontbreken van de titel pagina en mede door de oorlogsschade van veel minder betekenis. Er is voor de ze afdeling een verheugend aantal aanwinsten te vermelden. De heer J. Vierge- IX

Archief | 1984 | | pagina 7