Het lust my voor den Naneef, opdat hy wete welk eene gruwel rol de dwinglandy gespeeld heeft en overtuigd worde, hoe even daarom de nagedachtenis van dat veelhoofdig monster voor eeuwig dient in vervloeking te zyn, hier een tafereel te schetsen van oproer en plunde ring in den Jaare 1787, in welk Jaar door der Bataven gantsche Republicq heen de yslykste vertooningen hebben plaats gehad: Schouw- tooneelen van verwoesting, roof en moord, zoo door Pruisische stroopbenden, als snoode en ontaarde landgenooten, op bevel en om- kooping van Oranje met zyn slaafsche dwang Cabaal aangericht, en uitgevoerd. Dan ik be paal my tot Middelburg in Zeeland. A.J. van Cauwenberg, Omstandig verhaal van het voorgevallene te Middelburg in Zee land, p.4. WOORD VOORAF Eeuw der verlichting, tijdperk van de Rede, maar ook tijd van verval en achter uitgang. De achttiende eeuw heeft vele namen gekregen, al naar gelang de ver schillende invalshoeken van waaruit ze werd beschouwd. Momenteel staat de achttiende eeuw nogal in de belangstelling van historici. Er worden zelfs wel pa rallellen tussen toen en nu getrokken. We willen hier speciaal de aandacht richten op dat deel van de achttiende eeuw dat in onze vaderlandse geschiedenis gewoonlijk bekend staat onder de naam 'de Patriottentijd'. Eerst zal worden nagegaan wie of wat die patriotten nu eigenlijk waren en ver volgens worden hun staatkundige ideeën nader belicht. Tenslotte volgt een be schrijving van de troebelen in de Zeeuwse hoofdstad in het jaar 1787 en de na sleep daarvan. Allen die mij op enigerlei wijze bij mijn onderzoek ten dienste zijn geweest, zo als de medewerkers van bibliotheken en archiefdiensten, zeg ik dank. Een speci aal woord van dank aan: drs. J. A.L. Lancée, drs. A.P. Groendijk, jhr. dr. G.F. Sandberg, drs. P.T. van Rooden, drs. J.H. Kluiver, drs. A.C. Meijer, drs. C.F.J. Schriks en jhr. mr. R.C.C. de Savornin Lohman, die door hun stimule rende opmerkingen, suggesties, aanvullingen en correcties het tot stand komen van dit werk mede hebben mogelijk gemaakt. NB. De titel van deze studie is ontleend aan: De Republiek in woelingen strijd van de ne- gentiende-eeuwse kinderboekenschrijver P.J. Andriessen. 50

Archief | 1984 | | pagina 96