gebroken. Van de vleugels is ook niet veel meer over. De heer Ypey heeft met moeite nog resten van tweebaans-torsiedamast vastgesteld. Vuurslag, gevat in een versierd, omgeslagen loden voorwerp dat de indruk wekt een lakenloodje of een beslagstuk te zijn geweest. Aangekocht van de heer G.L. van Belzen uit Middelburg. Vindplaats: op de wallen van Veere in de omgeving van de Cisterne (waterput) van Maximiliaan van Bourgondië. Datering waar schijnlijk 17e eeuw. Het vuurslag is van een gebruikelijke trapezoïdale vorm; de gebruikte vuursteen is lichtbruin met een kaarsvetachtige glans. Losse vuursla gen zijn niet zeldzaam; een vuurslag in een houder is echter iets uitzonderlijks. Geschiedkundige voorwerpen. Ondertekende [drs. J.H. Kluiver] bericht als conservator van deze afdeling het volgende: De werkzaamheden voor deze afdeling bleven beperkt tot het onderzoek van het oud-archief naar gegevens over de voorwerpen van deze afdeling. Daarbij kwa men weer vele verrassende gegevens aan het licht over de herkomst van voor werpen. Ook kwamen enige bruikleenovereenkomsten aan de dag, waarvan het bestaan niet meer bekend was. Aan de hand van de rekeningen uit de 18e eeuw kon de herkomst van de 18e eeuwse vitrine-kasten worden vastgesteld. Een begin werd gemaakt met de vorming van object-dossiers. Zelandia lllustrata De conservator dr. P. Scherft bericht als volgt: Telkens opnieuw blijkt het doelmatig beheer van de Zelandia lllustrata in het Rijksarchief goede vruchten af te werpen. Daartoe droegen bij de voor conser vering in overleg met de Rijksarchivaris ontworpen regelingen, een goede servi ceverlening aan het publiek, de geleidelijke ontsluiting van de collectie en, niet te vergeten, de deskundigheid van het met het dagelijks beheer belaste perso neel. Uitbreiding van de accommodatie in de kaartenstudiezaal en van de technische apparatuur - het gaat hier voornamelij k om aanschaffing van meubilair en came ra-hebben op materieel vlak aanzienlijk nut opgeleverd. De beheerder de heer A.F. Wennekes is lid van de vereniging 'De Topografisch historische Atlas' en van de werkgroep Kaartbeheer van de Nederlandse Vereni ging voor Kartografie, waarin met beheerders van soortgelijke verzamelingen elders van gedachten wordt gewisseld. Hij verzorgde de reeds in het vorig ver slag aangekondigde tentoonstelling van dertig verworven aquarellen van Waal- ko Dingemans. Deze tentoonstelling, tot stand gekomen door samenwerking van het Genootschap en het Rijksarchief, vond onder de titel 'Walcheren onder water' plaats in de voorzaal van de Statenzaal en trok ruim 3000 bezoekers. Op de tentoonstellingsactiviteiten lag dit jaar een zwaar accent. De Zelandia ll lustrata leverde een kleinere of grotere bijdrage aan nog zeven andere exposi ties. Drie daarvan waren een Vlissingse aangelegenheid: '19e eeuwse maritieme gezichten rond Vlissingen' en 'Fort Rammekens', beide in het Stedelijk Mu seum, '100 jaar Vereniging Nederlandse Loodsensociëteit Vlissingen' in het ver enigingsgebouw. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes presen teerde 'Het stadhuis door de eeuwen heen', de Vleeshal in Middelburg een ten toonstelling ter herdenking van de bevrijding veertig jaar geleden en een waarin XII

Archief | 1985 | | pagina 10